Mohou obě auta odbočit současně? Křižovatka vypadá jednoduše, ale zdání klame

Některé křižovatky vypadají na první pohled zcela jednoduše, dokud se na nich auta nerozjedou. V praxi u nich řidiči často chybují v tom, kdo má ve skutečnosti přednost.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Situace popsaná na našem schématu není zdaleka tak výjimečná, jak by se mohlo zdát, přesto je mnoho takových, kteří nejsou schopni vysvětlit a popsat, proč do ní vjeli právě tak, jak do ní vjeli. Dá se zřejmě předpokládat, že s ohledem na malou rychlost a lepší výhled z modrého vozu se vždy „nějak poskládají“. To zřejmě ano. Ale všichni tušíme, že toto nebude ideální způsob řešení dopravní situace. Tak se na to pojďme podívat společně.

Obě auta odbočují do dvou pruhů

Nejprve jaká je situace: máme křižovatku řízenou semafory, kde všechna vozidla z protilehlých ulic mají zelenou. Nejsnazší by to samozřejmě bylo tehdy, kdyby jedno auto jelo rovně a druhé odbočovalo vlevo. V takovém momentě by nebylo lidově řečeno „co řešit“, neboť přednost má pochopitelně ten, kdo neodbočuje. Co když ale odbočují oba? A ve směru jejich odbočení je dvouproudá silnice? Který z nich pojede první, kdo druhý, a především proč?

Kdyby byla ve směru odbočení jenom jednoproudá silnice, bylo by to také jednodušší. Žlutý vůz odbočující vpravo by odbočil jako první, modrý vůz, odbočující vlevo, jako druhý. Jaké je však pravidlo v této situaci, kdy jsou k dispozici pruhy dva? Občas jsou k vidění situace, kdy se buďto oba řidiči „cpou“ do jednoho pruhu, nebo se automaticky předpokládá, že modré vozidlo pojede v levém pruhu, a žluté vozidlo odbočující doprava pojede vpravo. Jenže, ani toto řešení není správně.

Správné řešení je jen jedno jediné

Řešení je přitom jednoduché: žluté, vpravo odbočující vozidlo má vždy přednost. Vždy! Dokonce si může vybrat, do kterého pruhu se zařadí (klidně do jemu vzdálenějšího, tedy do levého), a AŽ PO NĚM pojede vozidlo odbočující vlevo. V praxi to často bývá (u věci znalých řidičů, nutno dodat), že se „sejdou“ u nájezdu do dvou pruhů a řidič odbočující vlevo počká, kam se zařadí řidič s předností v jízdě. A buďto pojede ve stejném pruhu, nebo zvolí vedlejší. Uhádnuli jste řešení bez dočtení článku až sem? Držíme palce na cestách a nejen v křižovatkách!

Jak byste se v této situaci zachovali vy?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články