Kuny dokážou v autě zapříčinit pěknou paseku. Poradíme, jak se nezvané návštěvy legálně zbavit

Kuny dokážou nadělat velké škody pod kapotou vašeho auta. Vyhledávají útočiště a k tomu jim skvěle poslouží váš vůz. Existují snadné způsoby, jak se jich nadobro zbavit.

i Zdroj fotografie: Uživatel RickJ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S přicházející zimou ožívají kuny, které vyhledávají úkryt před zimou. Skvěle jim k tomu poslouží váš automobil s ohřátým motorem. Kdyby se tam ale chodily jen ohřát. Hledají i něco k jídlu a velmi často to jsou právě kabely a izolace vašeho vozu. Taková kuní svačina vás ale může stát nemalé peníze a mnoho nepříjemností. Tyto malá zvířátka jsou velice obratná. K tomu, aby se dostaly k motoru, jim postačí jen malá škvíra o pár centimetrech.

Svačina ukrytá pod kapotou

Hlavním cílem kuny je se ohřát na teplém motoru. Když už se ohřívá, hledá i něco k snědku. Nejčastěji to jsou právě kabely, hadičky a izolace. Nepohrdne ani textilní izolací na spodní straně kapoty a oplety hadic chladicího systému. Pokud máte zablácené stopy na motoru je jasné, že i vaše auto se stalo útočištěm pro kunu.

iZdroj fotografie: Pexels

V případě, že už vaše auto navštívila a napáchala škody, rozsvítí se vám kontrolka motoru a někdy vůz ani nenastartujete. Jestliže už u vás nějaký nezvaný návštěvník byl, jiné kuny to vycítí a považují vaše auto za bezpečné útočiště. Ohřátý motor vycítí i na větší vzdálenost a hned, jak opustíte vaše auto, neváhají a jdou se ohřát.

Ideální je garáž

V případě, že vaše auto navštěvuje kuna, je nutné to začít řešit. Nejlepším způsobem je samozřejmě garáž. Auto jednoduše před nezvanými návštěvníky schováte a nebudete se muset bát, že ho přijdou znovu navštívit. Pokud garáž nemáte, musíte si poradit jinak.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chytat nebo trávit kuny je nezákonné. I přesto se najde mnoho lidí, který se k těmto metodám uchýlí. Dejte si tedy pozor na to, jak se kun zbavíte. Mohli byste mít i velké problémy. Takže na pasti nebo jedy zapomeňte. Zvolte radši humánní metody, při kterých zvířeti neublížíte.

Elektrické odpuzovače kun

Možná znáte elektrické odpuzovače krtků nebo hlodavců. Na stejném principu fungují i ty na kuny. Většinou jsou napájeny přímo z baterie vašeho vozu. Ultrazvukové vlny lidský sluch nezachytí, ale nezvaným návštěvníkům vadí a tak se autu vyhnou obloukem. Ultrazvukový plašič kun je nejlepší umístit přímo pod kapotu vozu, aby se zvuk mohl rozléhat po celém prostoru motoru

Vůně, které je odradí

Některé vůně kunám jednoduše nevoní a tak si rozmyslí, zda do motoru zalezou. Motor můžete navonět například citrusovou šťávou. V obchodech seženete i speciální spreje a přípravky k tomu určené. K těmto účelů skvěle poslouží i obyčejná voňavka z drogerie. Vždy navoňte celý motor, zejména kabely a izolace. Pokud už nějaká kuna vaše auto navštívila, dejte si záležet, abyste přebili zápach, který tam zanechala a vůní nešetřete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nenechávejte nic náhodě. Můžete si říct, že k vám kuna na návštěvu určitě nepřijde. Buďte ostražití zejména pokud uvidíte kuny pobíhat na ulici nebo vám soused řekne, že mu překousala kabely. Prevence je velice důležitá. Sprej nebo elektrický odpuzovač vás může stát pár stovek, oprava automobilu i několik tisíc.

Co vám ve vašem autě poškodila kuna nebo jiná zvířata?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články