Nenápadný proužek na sloupu veřejného osvětlení značí přísné omezení, jak daleko od ní se může parkovat. Málokdo o něm ví, policie ale případný prohřešek nekompromisně trestá.
Možná jste si při cestách po Německu všimli malých červených značek na sloupech veřejného osvětlení a přemýšleli, co vlastně znamenají. Turistické značky, jak je známe z našich lesů, to zřejmě nebudou, jakkoli si jsou celkem podobné. Tyto nenápadné symboly mají překvapivě dlouhou historii a jejich původ sahá až do německého zákona o silničním provozu z roku 1937. A platí dodnes. A protože neznalost zákona neomlouvá, pojďme se na jejich význam s redakcí AutoŽivě.cz podívat společně.
Zajímavá historie a ještě zajímavější přítomnost
Německý zákon o silničním provozu (tzv. Straßenverkehrs-Ordnung, StVO) z roku 1937 zavedl systematické používání červeno-bílých dopravních značek podle tehdejších mezinárodních standardů. Červená barva byla přitom vyhrazena pro zákazové a příkazové značky, a to již Ženevskou úmluvou z roku 1931. Systém se rychle rozšířil i do okupovaných oblastí po roce 1938, kde byl aplikován spolu s přechodem z levostranného na pravostranný provoz. Červené značky na sloupech osvětlení tak vznikly jako řešení regulace parkování zejména ve městech. Zajímavé, není-liž pravda?
Parkování minimálně 10 metrů od lampy. Věděli jste to?
Jak to celé funguje? Červené značky na sloupech osvětlení zakazují parkování vozidel v určité vzdálenosti od sloupu, typicky v rozmezí 5–10 metrů na obě strany. Tento zákaz platí především kvůli bezpečnostním důvodům – zaparkované auto může blokovat světlo ze sloupu a vytvořit tak nebezpečnou tmavou zónu pro chodce i ostatní řidiče. V noci jsou tyto zóny kritické pro bezpečnost silničního provozu, protože narušení osvětlení může způsobit vážné nehody. Moderní dopravní předpisy tento princip zachovávají, i když se forma značení může mírně lišit podle konkrétní země.
Dejte si pozor zejména v historických centrech německých měst
A jaké vám hrozí sankce? Pokuty za parkování v zakázané zóně kolem sloupů osvětlení se pohybují od 20 do 70 eur podle země a závažnosti přestupku. V některých německých městech jsou tyto kontroly obzvláště přísné, zejména v historických centrech, kde je veřejné osvětlení považováno za klíčový bezpečnostní prvek. Policejní hlídky nebo městská policie pravidelně kontrolují dodržování těchto předpisů, a to zejména v nočních hodinách, kdy je význam osvětlení nejkritičtější.
A i když technologie veřejného osvětlení prošla za posledních 85 let zásadním vývojem, princip zůstává stejný. LED osvětlení sice poskytují lepší rozptyl světla, nicméně i zde může zaparkované vozidlo narušit osvětlení komunikace. Červené značky na sloupech se tak často kombinují s časově omezenými zónami parkování. Některá města experimentují s inteligentními systémy, které automaticky detekují nepovolené parkování a zasílají upozornění přímo řidičům.
Jinými slovy: vždy parkujte alespoň 10 metrů od takto označeného sloupu. Vyhnete se tak „nedorozumění s místní policií“, jak zaznělo v jednom z filmů o Batmanovi. Mimochodem, ten také „úřadoval“ ponejvíce za tmy. Něco tedy na správném režimu osvětlení zřejmě bude. Držíme palce při prázdninových cestách a pozor na sloupy s pruhy!