Řidiči pozor, od ledna 2024 zavedeny elektronické doklady v mobilu. Seberou vám tedy kromě techničáků i řidičáky a občanské průkazy?

Digitalizace proniká víc a víc do našich životů, tak jako se přesunula data z papírových technických průkazů online, je to podobně i s občankou. Ale nefunguje to.

i Zdroj fotografie: MD ČR
                   

V průběhu minulého roku se politici bili v prsa, jak od začátku roku začnou platit elektronické doklady. Myšlenkou je, že občan nebude u sebe muset mít fyzicky plastovou kartičku, ale prokáže se údajem v mobilním telefonu. Jak moc je u nás digitalizace pokročilá, vykresluje skutečnost, že je Česká republika v tomto procesu na 23. místě v rámci sedmadvaceti států Evropské unie. Čili nic moc, jak je u nás zvykem. Všechno trvá, je to horší než dřív, pokud to vůbec funguje. Jakože to u nás zatím nefunguje.

Digitální řidičák bude, ale ne teď. Občanka je, ale nefunguje

Nejprve tedy občanský průkaz. Ten předkládá řidič při silniční kontrole, při obvinění ze spáchání nějakého přestupku. Ne při rutinní namátkové kontrole. Ten měl být jako digitalizovaný v procesu od začátku roku. Není. Stále ale platí, podle dostupných informací, že od ledna 2024 skutečně bude možné mít občanský průkaz nahraný v aplikaci eDoklady. Takže snad někdy v průběhu měsíce. Znamená to, že plastové kartičky budou zrušeny? Ne, fyzické občanské průkazy se budou vydávat i nadále. A naopak, kdo nebude držitelem platného fyzického občanského průkazu, nebude ani držitelem eDokladu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra, Pixabay, koláž abcMedia

Ještě jedna zásadní připomínka. Pokud začnou elektronické občanské průkazy fungovat od konce ledna, reálně budou uznávaný různými institucemi a úřady postupně. Policie je začne respektovat až někdy v polovině roku 2024. Tak pozor na to. Co všechno lze do aplikace nahrát? Kromě občansky třeba i řidičský průkaz? Ne, jak se píše na vládním webu, tak „v tuto chvíli je možné nahrát občanský průkaz. Nahrání dalších dokladů, jako jsou řidičský průkaz či kartička zdravotní pojišťovny, bude možné v budoucnu.“

Ministerstvo dopravy k označení seniorů za volantem: Nálepka „S“ by pomohla především samotným řidičům

Dobře, takže stále se bez kartiček neobejdeme. A to je dobře. Stále za nás platí, že mobil se může vybít, vypnout, ale kartička ne. Navíc je dost vysoká pravděpodobnost, že tento systém nebude pro všechny. Tak třeba senioři, ve vší úctě, kteří nejsou zběhlí v používání technologií, mohou mít problém. Jak totiž probíhá nahrávání do systému a co všechno občan potřebuje? Opět citujme z webu eDoklady, to, že „potřebujete mobilní telefon s operačním systémem Android nebo iOS, vybavený funkcí Bluetooth a ideálně i biometrickým zabezpečením (otisk prstu, snímek obličeje).“

Pro starší občany bude tohle peklo na zemi, nezvládnou to

Má tohle vaše babička? Těžko, a pokud ano, neumí to používat. Jak to bude fungovat? Aplikace bude napojená na Portál občana. Ten obsahuje šifrované informace nezbytné pro identifikaci a ověření. V případě občanského průkazu jde jak o identitu, tak třeba o prokázání věku (typicky pro nákup alkoholu a cigaret). Aplikace v okamžiku kontroly vygeneruje QR kód, který skrze jednoduchou elektronickou čtečku prokáže, co je potřeba. Snad to ve stresu, třeba při dopravní nehodě, občan v klidu zvládne a vše bude fungovat.

Bude tato věc povinná? Nebude. A nemělo by ani být možné ji zneužít. Aplikace bude chráněná samotným vstupem do mobilního telefonu. Ten má snad každý chráněný heslem nebo biometrickými údaji. Plus bude sama požadovat vlastní ověření. Co ale v případě, že nebude k dispozici připojení k internetu? Bude možné prokázat se i offline? K prokázání totožnosti v aplikaci nebude třeba internet. Připojení má být nutné pouze k prvotnímu nahrání dokladů do aplikace. Samotné prokazování už bude probíhat offline.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vše, o co vládě jde, je směřování k něčemu, co se jmenuje Evropská digitální peněženka. Ta by měla být platná napříč celou Evropskou unií. A měla by obsahovat i další dokumenty a certifikáty. Kromě identifikačních údajů i zdravotnická data, digitální řidičský průkaz, doklady o dosaženém a absolvovaném vzdělání a cestovní data. Výborně. Takže o nás bude vědět všechno nejenom náš stát, ale i jakýkoli úředník někde na periferii Portugalska. Každopádně, zatím u nás reálně nic moc nefunguje.

Chcete doklady v mobilu?

Zdroj: eDoklady
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články