Legální alkohol za volantem, aneb 10 nejbizarnějších dopravních zákonů

                   

Kostarika: Řidič musí být veselý

V Kostarice můžete během jízdy pít alkohol – pokud se neopijete – povolená hranice je 0,49 promile. Popíjet pivo jednou rukou a druhou rukou kroutit volantem na klikatých a zrádných cestách středoamerické zemičky? Naprosto legální. Jízda s hladinou alkoholu vyšší než 0,75 promile? Jdete do vězení. Díky, ale za volantem budeme radši na nealku.

Kypr: Nejezte, když řídíte

Na Kypru je jídlo nebo pití (dokonce i vody) během jízdy nezákonné. Je to fakt, popadnout u okénka Mc Drive třeba cheeseburger, cpát se jím a řídit kolenem, jak jsme zvyklí u nás, vás přijde na pokutu 85 Euro. A ani nemyslete na to, že byste si lokli coly, kterou jste si vzali s sebou.

Rusko: Hlavně si to pořádně umyjte

Pokud se nacházíte v Rusku, radši své auto udržujte lesklé a čisto skvoucí, protože když řídíte špinavé auto, dostanete pokutu až 2 000 rublů (asi 750 Kč).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Denver: Chcete vyjet v neděli v černém autě? Zapomeňte!

V USA najdeme spoustu bizarních zákonů z dob dávno minulých, které stále platí. V hlavním městě amerického státu Colorado tak platí zákon, že v neděli se zde nesmíte projíždět v černém vozidle. Porušení tohoto pravidla samozřejmě již není trestáno, i když by mohlo být. Nicméně zřejmě se jím inspiroval turkmenský prezident, který ve své zemi zakázal černá auta úplně a v hlavním městě Ašchabadu mohou tamní obyvatelé jezdit pouze bílými nebo stříbrnými auty.

Německo: Na dálnici jen s plnou nádrží

Na proslulých Autobahnech v Německu se raději ujistěte, že máte dost paliva v nádrži. Pokud vám dojde benzín či nafta a budete muset zastavit, porušujete zákon. Na německých dálnicích je nezákonné zbytečně zastavovat vyčerpání paliva je považováno za zbytečné, protože bylo možné se mu vyhnout.

Francie: Vozte si vlastní alkohol tester

Už jste po tom drinku na baru střízlivěli u kafe a sodovky dost dlouho a můžete sednout do auta a jet domů? Pokud se budete řídit francouzským zákonem ve Francii, snadno to zjistíte- řidiči jsou povinni vozit si dechový alkohol tester ve svém autě (nebo motocyklu). Původně řidiči, kteří je neměli, museli zaplatit pokutu ve výši 11 EUR, ale vymáhání bylo odloženo na dobu neurčitou.

 Japonsko: Nesedejte do auta k opilému řidiči

Pokud jste střízliví, proč byste sedali do auta, které má za volantem opilého řidiče? V Japonsku kromě toho, že riskujete svůj život, také riskujete právní potíže – střízliví spolujezdci v autě s opilým řidičem mohou být podle zákona potrestáni.

 Alabama: Zákaz jízdy se zavázanýma očima

Rádi bychom si vyslechli příběh o tom, proč byl tento zákon sepsán. V americkém státě Alabama nesmíte řídit auto, když máte zavázané oči. Tím ale místní motoristy připravují o možnost ukázat, že znají cestu tak dokonale, že by ji odřídili i poslepu!

Saúdská Arábie: Ženy za volant nepatří

Někteří machističtí motoristé by tento zákon možná ocenili i u nás, ale Súdským Arabkám výrazně komplikuje život. Pokud jsou přistiženy za volantem, hrozí jim pokuty nebo dokonce vězení. Nemálo rodin tak musí kvůli nákupům, dopravě žen do práce a dětí do škol najímat řidiče, což není úplně levné. Naštěstí král této radikálně muslimské země udělal vstřícný krok a od léta 2018 by měly mít ženy řízení aut povolené.

San Francisco: Neutírejte auto spodním prádlem

Jedno z nejliberálnějších měst v Americe i na světě – donedávna zde byla povolena například veřejná nahota – zakazuje majitelům automyček používat obnošené spodní prádlo jako hadr na vysoušení. Pokud jste ale pouhý soukromý motorista a chcete si vydrhnout svéh plechového miláčka, můžete si na to vzít trenky s hnědými pruhy dle libosti.

Tenessee: Z auta střílejte jen na velryby

Jak již bylo řečeno, v trhlých zákonech jasně vede USA. Důkazem je americké Tenessee, kde z auta nesmíte střílet na zvířata… pokud to není velryba – na ni můžete pálit dle libosti. Smůla je, že tento jižanský stát je kompletně vnitrozemský.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články