Nejrychlejší pick-up na světě. Legenda 90. let, GMC Syclone, držel titul po dobu 30 let

GMC Syclone byl posledních třicet let držitelem titulu nejrychlejší pick-upu na světě. Legendu devadesátých let však nyní nahradil Ram 1500 TRX.

i Zdroj fotografie: GMC
                   

Tento pick-up s 4,3litrovým přeplňovaným motorem V6 o výkonu 280 koní a točivém momentu 475 Nm byl ve své době rychlejší než některá superauta. Legendu devadesátých let GMC Syclone však po třiceti letech držení titulu nejrychlejšího pick-upu na světě vystřídal Ram 1500 TRX. Avšak vzhledem k době, kdy bylo vozidlo vyrobeno, si získalo nejen respekt na silnici, ale také úctu závodníků. Podívejte se tak na bližší informace o tomto démonovi. 

Legenda devadesátých let

Tu a tam se vyrobí auto, které zanechá v automobilovém průmyslu trvalý dojem a zůstane nesrovnatelné s vozy, které byly vyrobené v nových dekádách. A právě GMC Syclone je jedním z nich. Byl totiž držitelem titulu nejrychlejšího pick-upu na světě a to úctyhodných třicet let. Vystřídal ho až model Ram 1500 TRX, který byl na trh uveden nedávno. Legenda devadesátých let však zůstane hluboko v srdcích každého, kdo mu již od devadesátek fandil. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv chtěla společnost General Motors původně vyrábět úplně jiná vozidla, která se ani trochu neměla podobat vysoce výkonným pick-upům, jednoho z významných konstruktérů firmy napadlo, že by to mohl být zajímavý projekt. Ze začátku se to zdálo jako absurdní, ale nakonec tomu jedinci s velkou fantazií dali prostor a popustili uzdu své kreativitě.

Ne není odpověď 

Navzdory tomu, že bylo konstruktérovi řečeno, že vývoj takového auta bude trvat asi sedm let a bude stát přibližně 200 milionů dolarů (přes 4,3 miliardy korun), nepřijal ne jako odpověď a šel si dále za svým. Požádal tak o návrhy ASC / McLaren a Production Automotive Services (PAS). Společnost, která by vytvořila lepší auto, by dostala zakázku jak na vývoj, tak i provádění emisních testů, a nakonec i samotnou výrobu auta. Zde se můžete podívat na video, kde je krásně vysvětlena historie celého vozu. 

PAS nakonec nezklamal. Vytvořil totiž něco fenomenálního a získal tak slíbenou zakázku. Jednalo se o pick-up s 4,6litrovým přeplňovaným motorem V6, který dosahoval výkonu 280 koní a točivého momentu 475 Nm. Vůz byl vyslán na asfalt společně s pohonem všech kol, který vývojáři převzali z Chevroletu Astra. Z nuly na sto tak GMC Syclone zvládnul zrychlit za neuvěřitelných 4,3 sekundy, což bylo rychlejší než u některých superaut.

Pořídili byste si takové auto?

Zdroj: Hagerty

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články