Len nebo listy ananasu. To vše je dnes v interiérech aut

                   

Ekologie současných aut je stále skloňovanějším pojmem. A to nejenom v souvislosti s pohonem, kdy se stále více lobbuje za elektřinu. Ekologie se řeší i v případě použitých materiálů. Především potom v interiérech aut. A tak není výjimkou, že jsou jednotlivé části interiérů zhotoveny z věcí, které možná překvapí.

Plasty začínají ustupovat

Dalo by se říci, že éra používání plastů v interiéru pomalu ale jistě ustupuje. Doba, kdy byl dominujícím materiálem je postupně na ústupu a tento dříve populární a samozřejmý materiál bude nahrazován. Nebudete to hned, nebude to ve všech vozech, ale rozhodně to bude. Důvodem je právě ekologie, jelikož plast ač má své výhody, není v přírodě rozložitelným materiálem. Dá se sice recyklovat, ale to není až tak úplně jednoduché a ne vždy je tento postup ekonomicky výhodný.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pokud se podíváme na to, kolik takových plastů obsahuje průměrné auto, tak není výjimkou, že tento materiál na voze dohromady váží i k hranici 150 kilogramů. Přitom v období šedesátých let hmotnost všech plastových prvků auta činila kolem deseti kilogramů.

Snaha o ekologickou neutralitu

Cílem automobilek je jít ekologickou cestou nejenom pokud jde o pohon jejich vozů, ale i pokud jde o použité materiály obecně. A tak se stále více hovoří o takzvané ekologické neutralitě. Tyto druhy závazků už si dala celá řada velkých automobilek. Do roku 2039 například Mercedes, do roku 2040 Volvo, nebo do roku 2050 v případě Toyoty, BMW nebo také Volkswagenu. Je patrné, že automobilky jak uhlíkovou stopu, tak i druhy použitých surovin řeší více, než se může zdát.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Objevují se zcela nové materiály

V souvislosti s tím se v interiérech aut začínají objevovat stále nové materiály. Takové, které nejenom pocházejí z přírody, ale které se zde mohou v budoucnu i jednoduše rozložit. Takovými materiály jsou třeba ty na bázi lnu. Jsou ale i možnosti, jak se dají využít listy ananasu, části dubové kůry, nebo třeba části rebarbory.

Kromě využití čistě přírodních materiálů jdou automobilky také cestou recyklace. Není výjimkou to, že řada plastů v interiérech je vyrobena z recyklovaných PET lahví. Též se ale objevují třeba i takové části interiéru, které jsou vyrobeny ze starého oblečení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
adbz.cz
adbz.cz
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou