Len nebo listy ananasu. To vše je dnes v interiérech aut

                   

Ekologie současných aut je stále skloňovanějším pojmem. A to nejenom v souvislosti s pohonem, kdy se stále více lobbuje za elektřinu. Ekologie se řeší i v případě použitých materiálů. Především potom v interiérech aut. A tak není výjimkou, že jsou jednotlivé části interiérů zhotoveny z věcí, které možná překvapí.

Plasty začínají ustupovat

Dalo by se říci, že éra používání plastů v interiéru pomalu ale jistě ustupuje. Doba, kdy byl dominujícím materiálem je postupně na ústupu a tento dříve populární a samozřejmý materiál bude nahrazován. Nebudete to hned, nebude to ve všech vozech, ale rozhodně to bude. Důvodem je právě ekologie, jelikož plast ač má své výhody, není v přírodě rozložitelným materiálem. Dá se sice recyklovat, ale to není až tak úplně jednoduché a ne vždy je tento postup ekonomicky výhodný.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pokud se podíváme na to, kolik takových plastů obsahuje průměrné auto, tak není výjimkou, že tento materiál na voze dohromady váží i k hranici 150 kilogramů. Přitom v období šedesátých let hmotnost všech plastových prvků auta činila kolem deseti kilogramů.

Snaha o ekologickou neutralitu

Cílem automobilek je jít ekologickou cestou nejenom pokud jde o pohon jejich vozů, ale i pokud jde o použité materiály obecně. A tak se stále více hovoří o takzvané ekologické neutralitě. Tyto druhy závazků už si dala celá řada velkých automobilek. Do roku 2039 například Mercedes, do roku 2040 Volvo, nebo do roku 2050 v případě Toyoty, BMW nebo také Volkswagenu. Je patrné, že automobilky jak uhlíkovou stopu, tak i druhy použitých surovin řeší více, než se může zdát.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Objevují se zcela nové materiály

V souvislosti s tím se v interiérech aut začínají objevovat stále nové materiály. Takové, které nejenom pocházejí z přírody, ale které se zde mohou v budoucnu i jednoduše rozložit. Takovými materiály jsou třeba ty na bázi lnu. Jsou ale i možnosti, jak se dají využít listy ananasu, části dubové kůry, nebo třeba části rebarbory.

Kromě využití čistě přírodních materiálů jdou automobilky také cestou recyklace. Není výjimkou to, že řada plastů v interiérech je vyrobena z recyklovaných PET lahví. Též se ale objevují třeba i takové části interiéru, které jsou vyrobeny ze starého oblečení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články