Lada Niva Autodom. Pravděpodobně nejlevnější a nejmenší obytňák na světě má dokonce i koupelnu

Kdo by neznal legendární ruský držák Lada Niva. Pravděpodobně značku ale neznáte ve verzi obytný vůz, s kuchyní, koupelnou a s pohonem všech čtyř kol.

i Zdroj fotografie: S vědomím Lux Form
                   

Obytné vozy a dovolená jsou žhavým trendem posledních let i v Česku. Obytňáky nejsou jen letní záležitostí, spousta Čechů vyráží se svými miláčky i v zimě do hor, třeba do Alp. I když by se mohlo zdát, že stát se majitelem obytného vozu je drahý špás, ve skutečnosti to tak být nemusí. Jeden z nejlevnějších nových obytňáků vyrobili v Rusku. Značka je povědomá. Je to totiž Lada Niva Autodom, kterou vyvinula moskevská společnost Lux Form.

Kompaktní vůz nabízí mnohé

Speciální projekt společnosti Lux Form proměnil mýtický ruský terénní vůz v obytný automobil s dostatečným komfortem pro několikadenní pobyt mimo civilizaci.  Vozidlo měří na délku 4,76 metru, na šířku 1,74 metru a na výšku 2,77 metru. Jezdí na 285 centimetrovém rozvoru, což z něj dělá velmi kompaktní obytný vůz se vším všudy, který nabízí opravdu vše.

iZdroj fotografie: S vědomím Lux Form

Konfigurace interiéru počítá s místem k sezení pro dvě osoby, rozkládacím stolem, kuchyní, která zahrnuje sporák i ledničku, a je zde také celkem plnohodnotná koupelna s toaletou a sprchou. Když přijde čas na odpočinek, na horním lůžku se vyspí dva lidé, zatímco sedací část se přemění na další prostor na spaní pro další nocležníky.

Není to žádný rychlík

Obytný vůz Niva disponuje nádrží na 70 litrů čisté vody a druhou na 40 litrů splaškové vody. Vařič je plynový a je k němu 5 kilogramová plynová láhev. Ve voze je 70litrová chladnička, baterie o kapacitě 95 Ah a dokonce i parkovací topení. To se zejména v zimě na horách bude hodit. V automobilu najdete také USB zásuvku.

iZdroj fotografie: S vědomím Lux Form

Pod kapotou je vše, co je charakteristické pro Ladu Niva. To znamená 1,7litrový benzinový motor o výkonu 84 koní spojený s pětistupňovou manuální převodovkou. Nejde tedy o žádného rychlíka, ale s obytňákem se nechystáte závodit. Na druhou stranu jeho systém pohonu všech čtyř kol s redukční převodovkou znamená, že se dokáže vydrápat i do míst mimo vyšlapané cesty, kam by se obytný vůz s pohonem dvou kol nedostal.

Jednoduchost a cena překvapí

K nevýhodám kromě již zmíněného výkonu patří i hrubá konstrukce. Ale přesně to, od Lady Niva očekáváte. Karoserie je vyrobena z laminátů pamatujících minulé století a interiér vypadá spíše spartánsky. Nad kabinou je prostor pro velkou postel, ale matrace z mnoha prvků nevypadá příliš pohodlně. Na druhou stranou výhodou je cena. U tohoto malého obytného vozu začíná na 1,6 milionu ruských rublů, což je v současné době přibližně 455 tisíc korun.

iZdroj fotografie: S vědomím Lux Form

Pokud si Ladu Niva Autodom budete chtít pořídit, musíte ale počítat ještě se clem a DPH. Přesto však stále jde o bezkonkurenční cenu. Je tu ještě něco, co nás na tomhle autě upoutalo. Zvláštností této Lady Niva Autodom je její téměř až okouzlující jednoduchost. Vyvolává pozitivní pocity a pravděpodobně pomůže majitelům na cestách získat sympatie náhodných lidí kdekoli na světě.

Kam byste v této obytné Ladě vyrazili?

Zdroj: Lux Form

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články