Magnetický držák na nože, nářadí i mýdlo – jak ho vyrobit?

Magnetický držák je šikovnou pomůckou, která vám urychlí práci a usnadní každodenní život doma, v dílně, garáži.

                   

Existuje magnetický držák na nože, na nářadí, mobil, na klíče, mýdlo, sbírky pivních zátek a mnoho dalšího. Podívejte se a vyrobte si svůj držák.

Na magnetický držák můžete přicvaknout skoro cokoliv – od malých šroubků a kancelářských sponek až po těžké nářadí o hmotnosti i desítek kilogramů.

Z čeho jsou magnetické držáky vyrobené? Většinou z NdFeB

Aby byl magnetický držák magnetickým, musí obsahovat magnety. Většinou se jedná o permanentní magnety, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu. Mezi nejsilnější trvalé magnety současnosti se řadí především neodymové magnety. Seženete je třeba na webu Unimagnet.cz

„Neodymy“, jak se někdy neodymovým magnetům také říká, jsou vyrobené ze směsi třech základních kovů – neodymu, železa a boru (NdFeB), případně příměsi dalších látek.

Jelikož neodymové magnety obsahují železo, působením vzdušné vlhkosti mohou korodovat. Proto je výrobci opatřují povrchovou úpravou poniklováním či pozinkováním.

Běžné neodymy pouze do interiéru

I niklem nebo zinkem povrchově ošetřené magnety jsou však určené jen pro použití v interiéru. Neodymové magnety jsou sice magneticky velice silné, ale zároveň poměrně křehké. Pokud spadnou na tvrdou podlahu, může se kousek magnetu odštípnout. Totéž hrozí, když do magnetu narazíte například nářadím, anebo se silné magnety ve velké rychlosti secvaknou k sobě.

I na to však výrobci magnetů pamatovali a vyrobili speciální magnetické úchyty – ty jsou pro vytvoření magnetického držáku ideální.

Magnetický úchyt pro magnetický držák – silný a odolný magnet v oceli

Co je magnetický úchyt? Jedná se o silný poniklovaný či pozinkovaný neodymový kvádrový nebo kruhový magnet, který je vlisovaný do pevného ocelového pouzdra. Takový magnet je pak mnohem odolnější nárazům i spadnutí na zem. Ocelový obal navíc zesiluje magnetickou sílu.

Magnetické úchyty jsou pro výrobu magnetického držáku ideální. Mohou mít otvor pro šroub ke snadnému připevnění na podklad, na nosnou desku, nebo rovnou do hmoždinky ve zdi. Jiné typy magnetických úchytů mají zase místo otvoru čep se závitem, otvor se závitem, našroubované upevňovací oko nebo závěsný hák.

Pogumované magnetické úchyty pro magnetický držák i na ven

Specialitou jsou pogumované magnetické úchyty. To jsou silné neodymové magnety, zapouzdřené do odolného ocelového pouzdra a navíc ještě obalené v odolné pryži.

Stejně jako jiné typy magnetických úchytů, i ty pogumované mohou mít otvor na šroub, otvor se závitem, anebo závitový čep k upevnění pomocí matice.

Pogumovaný úchyt a z něj vyrobený magnetický držák je využitelný také v exteriéru, kde může být vystavený vlivům počasí, prašnosti.

i

Které magnetické držáky se dají z magnetů vyrobit?

Jak jsme už zmiňovali, k magnetům můžete přicvaknout takřka cokoliv, co je vyrobené z feromagnetického kovu, železa, niklu, oceli a dalších slitin obsahujících železo. Připojujeme pár konkrétních příkladů na výrobu magnetického držáku.

1) Vyrobte si originální magnetický držák na nože a náčiní

Kam uschovat nože, aby se neotupovaly? Vyrobte si magnetický držák – magnetickou lištu na nože nebo na lehčí náčiní. Stačí vám k tomu kousek dřevěné latě a pár neodymových magnetů. Přečtěte si návod, jak magnetický držák nožů vyrobit.

2) Příběh vynálezce Ureye Edgera aneb magnetický držák na mýdlo

Občas si v garáži nebo dílně umýt ruce je potřeba. Komu by se ale líbilo věčně rozmáčené mýdlo? Nevyhovovalo ani jednomu šikovnému vynálezci. A tak Urey Edger vytvořil magnetický držák na mýdlo. Vyrobíte si jej během chvilky i vy.

3) Použijte silné neodymové úchyty na držák nářadí, mobilu i pivních lahví

Silné magnetické úchyty – magnety se závitovým čepem rychle a snadno přišroubujete k dřevěné desce či spojovacímu plechu z kovu. Vyrobte si magnetický držák nářadí i na mobil během chvilky.

4) Držáky na pivní zátky, sponky, sbírky, suvenýry i náčiní

Podívejte se také na další magnetické držáky, které si můžete ze silných magnetů a magnetických úchytů vyrobit.

Mnoho dalších tipů, návodů a rad na využití magnetické síly najdete na blogu Magnetik.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články