Malé tajemství, které se skrývá ve zpětném zrcátku: Mnoho šoférů o jeho funkci vůbec neví

Vnitřní zpětné zrcátko je natolik běžnou a samozřejmou výbavou, že mu nikdo nevěnuje jakoukoli pozornost. Přesto má jednu funkci, která vám může zachránit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zcela rozumím tomu, že většina motoristů se po přečtení prvních řádků tohoto textu poklepe na čelo a pomyslí si cosi o naprosto elementárních znalostech, které má přece každý. A o kterých není potřeba se jakkoli zmiňovat v automagazínech. Pochopitelně, pokud jezdíte dlouhé roky a k tomu ještě hodně v noci, bude vám popis následující funkce připadat samozřejmý. Notabene pokud máte třeba novější model automobilu, který si s danou situací dokáže poradit automaticky.

„Tajná“ informace, k níž se v podstatě nedá dostat

Zkusme si však načrtnout modelovou situaci: za volantem máme čerstvou absolventku nebo čerstvé absolventa řidičského kursu. Absolvovaného v létě, čili se v podstatě ještě nesetkali s noční jízdou. První vlastní automobil, malý levný hatchback staršího data výroby z druhé (třetí, čtvrté) ruky. A první noční jízdy. Pokud opravdu pečlivě nestudoval návod k vozidlu (nestudoval, pochopitelně, navíc u staršího hatchbacku žádný „návod k použití“ nebude) opravdu neví, jak se v noci bránit oslnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Respektive udělá to, čeho byl autor těchto řádků osobně svědkem u jízdy s čerstvou absolventkou autoškoly. A tedy že natočí celé zrcátko v jeho kloubovém uložení tak, jak to ostatně před chvílí udělala, když si v něm kontrolovala make up. A je to. Nikdo neoslňuje. Následoval můj nesmělý dotaz, jestli ví, že to zrcátko má taky „noční režim“. Místo odpovědi jsem byl obdařen užaslým pohledem, jak něco tak neuvěřitelně mechanického a „oldschoolového“, jako je zrcátko v autě může mít „noční režim“, jaký má její nejnovější telefon.

Překvapení nad „nočním režimem“ oldschoolové hračky

Několik kliknutí na poněkud skrytou páčku pod zrcátkem vše vyjasnilo/ztmavilo současně a moje spolucestující se nemohla toho hitec zázraku a výkřiku poslední techniky nabažit. Obávám se, že podobně užaslých pohledů bude víc. Pochopitelně, my jsme u starých Favoritů nebo VW brali sklápění jako samozřejmost a každý malý kluk věděl, k čemu ta páčka pod zrcátkem slouží. Dnešní generace nic takového neví. Buďto sedí v autě s automatickým stmíváním – nebo tu funkci zkrátka nezná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto není od věci se někdy před našimi dcerami/syny/partnerkami a partnery o tomto vynálezu století zmínit. A podotknout, že ona páčka pod zrcátkem tam není k manipulaci při ladění jejich beztak dokonalého looku, případně k zavěšení reklamní šňůrky mobilního operátora, ale jen a pouze k přepínání do „nočního režimu“ – a brání tak oslnění. Detaily o fotochromatičnosti a úhlu dopadu a odrazu můžete myslím pro tentokrát vynechat. Něco mi říká, že byste stejně nebyli úspěšní. Držíme palce nejen při nočních jízdách!

Využíváte možnosti sklopení zpětného zrcátka proti oslnění?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu