Malé tajemství, které se skrývá ve zpětném zrcátku: Mnoho šoférů o jeho funkci vůbec neví

Vnitřní zpětné zrcátko je natolik běžnou a samozřejmou výbavou, že mu nikdo nevěnuje jakoukoli pozornost. Přesto má jednu funkci, která vám může zachránit život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zcela rozumím tomu, že většina motoristů se po přečtení prvních řádků tohoto textu poklepe na čelo a pomyslí si cosi o naprosto elementárních znalostech, které má přece každý. A o kterých není potřeba se jakkoli zmiňovat v automagazínech. Pochopitelně, pokud jezdíte dlouhé roky a k tomu ještě hodně v noci, bude vám popis následující funkce připadat samozřejmý. Notabene pokud máte třeba novější model automobilu, který si s danou situací dokáže poradit automaticky.

„Tajná“ informace, k níž se v podstatě nedá dostat

Zkusme si však načrtnout modelovou situaci: za volantem máme čerstvou absolventku nebo čerstvé absolventa řidičského kursu. Absolvovaného v létě, čili se v podstatě ještě nesetkali s noční jízdou. První vlastní automobil, malý levný hatchback staršího data výroby z druhé (třetí, čtvrté) ruky. A první noční jízdy. Pokud opravdu pečlivě nestudoval návod k vozidlu (nestudoval, pochopitelně, navíc u staršího hatchbacku žádný „návod k použití“ nebude) opravdu neví, jak se v noci bránit oslnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Respektive udělá to, čeho byl autor těchto řádků osobně svědkem u jízdy s čerstvou absolventkou autoškoly. A tedy že natočí celé zrcátko v jeho kloubovém uložení tak, jak to ostatně před chvílí udělala, když si v něm kontrolovala make up. A je to. Nikdo neoslňuje. Následoval můj nesmělý dotaz, jestli ví, že to zrcátko má taky „noční režim“. Místo odpovědi jsem byl obdařen užaslým pohledem, jak něco tak neuvěřitelně mechanického a „oldschoolového“, jako je zrcátko v autě může mít „noční režim“, jaký má její nejnovější telefon.

Překvapení nad „nočním režimem“ oldschoolové hračky

Několik kliknutí na poněkud skrytou páčku pod zrcátkem vše vyjasnilo/ztmavilo současně a moje spolucestující se nemohla toho hitec zázraku a výkřiku poslední techniky nabažit. Obávám se, že podobně užaslých pohledů bude víc. Pochopitelně, my jsme u starých Favoritů nebo VW brali sklápění jako samozřejmost a každý malý kluk věděl, k čemu ta páčka pod zrcátkem slouží. Dnešní generace nic takového neví. Buďto sedí v autě s automatickým stmíváním – nebo tu funkci zkrátka nezná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto není od věci se někdy před našimi dcerami/syny/partnerkami a partnery o tomto vynálezu století zmínit. A podotknout, že ona páčka pod zrcátkem tam není k manipulaci při ladění jejich beztak dokonalého looku, případně k zavěšení reklamní šňůrky mobilního operátora, ale jen a pouze k přepínání do „nočního režimu“ – a brání tak oslnění. Detaily o fotochromatičnosti a úhlu dopadu a odrazu můžete myslím pro tentokrát vynechat. Něco mi říká, že byste stejně nebyli úspěšní. Držíme palce nejen při nočních jízdách!

Využíváte možnosti sklopení zpětného zrcátka proti oslnění?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články