Máte v pořádku brzdové destičky? Přečtěte si, kdy a jak je sprváně vyměnit

                   

Jak tedy poznat, že je ten správný čas na výměnu destiček? Vzhledem k tomu, že se jedná o součást třmenů brzd, která se při brzdění přímo dotýká brzdového kotouče, tak první projevy toho, že by vaše destičky chtěly vyměnit, objevíte nejčastěji cukáním brzdového pedálu při slabém brzdění, případně o nich uslyšíte – začnou pískat, nebo vyluzovat různé jiné zvuky. Tendence řidičů je ušetřit co nejvíce peněz a destičky tak často opomíjejí, i když se rozhodně nejedná o astronomickou částku, která je s jejich výměnou spojena.

Jak často ale destičky měnit? Přesné pravidlo frekvence výměny destiček neexistuje. Je to způsobeno hlavně tím, že každý řidič má rozdílný styl jízdy, ale také cestuje po jiných komunikacích. Ten, kdo tráví většinu času v dálničním provozu, bude muset měnit destičky méně často, než člověk, který jezdí pouze po městě a brzdy tak opotřebovává víc. Destičky je potřeba průběžně kontrolovat a vhodnou dobou pro tuto činnost mohou být sezonní výměny letních a zimních pneumatik na vašem automobilu.

Pokud jste spořiví, tak se na výměnu destiček zaměřte dvojnásob. Pokud jsou „ochozené“ tak mohou poškrábat brzdový kotouč, což by určitě byl větší zásah do vaší peněženky, než pouhé destičky. Pokud totiž destičky nemají potřebnou tloušťku, mohou při brzdění kotouč poškrábat a následně se po jeho obvodu začne vytvářet rýha, která kotouč poškozuje a především ztenčuje. Jeho životnost se tím výrazně krátí a jeho výměna tak následně může být nutná. To, že je váš brzdový kotouč můžete poznat pouhým okem – často se také stává, že pokud již destičky nejsou v optimálním stavu, tak se kotouč zahřívá více a jeho povrch se zakalí a změní barvu.

Brzdové destičky se liší u každého vozu, obecně ale platí, že jejich tloušťka by neměla klesnout pod jeden centimetr. Většina destiček je vybavena jakousi pojistkou – drátkem – který kotouč nepoškodí, ale při brzdění začnou brzdy pískat. To je alarm pro vás, abyste servis navštívili a destičky neprodleně vyměnili. Jednou za čas je nutné na vozidle zároveň vyměnit i brzdové kotouče. Jejich opotřebení zabere podstatně více času než v případě destiček, ale pokud vás čeká výměna destiček, zkontrolujte určitě i kotouče. Pokud se mění brzdový kotouč, drtivá většina automechaniků doporučuje vyměnit zároveň i destičky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články