Černou skříňku máte v autě možná i vy, jen o ní nevíte. Co všechno zapisuje a jak se liší od té z letectví?

Záznamníky dat z provozních systémů, známé také pod označením „černá skříňka“, jsou povinně používány v letadlech. A téměř deset let i v autech. Máte ji ve svém autě také?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černá skříňka je známá každému, kdo se aspoň minimálně zajímal o letadla a letectví nebo viděl jakýkoli dokument o leteckých katastrofách. Záznamové zařízení neustále ukládá data ze systémů celého letadla včetně hovorů z kabiny, aby z nich mohli v případě nehody vyšetřovatelé lépe poznat, co bylo její příčinou. A jak je všeobecně známo, „černá skříňka“ není vůbec černá, naopak – je sytě oranžová, aby se dala mezi případnými troskami letadla snadno najít. Jak je tomu u jejího automobilového ekvivalentu?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdíly mezi nebem a zemí

Protože i auta mají systémy, jež dokáží zaznamenávat a ukládat data, souvisejíc s provozem daného vozidla. Nicméně na rozdíl od verze, používané v letectví nesmí automobilové systémy ukládat hlasy z kabiny a to i tehdy, když jsou vybaveny systémem eCall. Předpisy EU vyžadují, aby v případě nehody zařízení poskytovalo přístup k datovým údajům zaznamenaným v poslední sekundě nebo posledních 5 sekund před srážkou, v závislosti na snímané oblasti. Jaké oblasti tedy auto zaznamenává?

 • rychlost jízdy (v rozsahu od 0 do 250 km/h),
 • stupeň otevření škrticí klapky a otáčky motoru,
 • použití brzdy
 • pohyby volantu
 • aktivace tempomatu
 • zapnutí bezpečnostních pásů
 • aktivace systémů ABS a ESP
 • aktivace airbagu
 • změny příčné a podélné rychlosti při dopravní nehodě
 • úhel náklonu vozidla,
 • poloha předních sedadel
 • tlak v pneumatikách/stav kontrolky TPMS
 • stav asistenčních systémů řidiče

Na uklidněnou před všemi dnes tak probíranými úniky dat a možnostmi jejich zneužití – žádný údaj z výše uvedeného seznamu se nedá z auta fyzicky odeslat dřív, než bude vůz připojen na rekordér a data budou stažena. To má zabránit možným únikům dat a chránit soukromí. Ze stejných důvodů je vynechána informace ze systémů detekce únavy řidiče, stejně jako z palubních (interiérových) kamer, pokud je jimi daný vůz vybaven. Je však možné, že do budoucna k výše uvedeným údajům přibude údaj týkající se místa a času dopravní nehody.

Často už černé skříňky máte, ani o tom nevíte

V Evropské unii byl klíčovým datem 6. červenec letošního roku – všechna vozidla, která budou homologována po tomto datu, musí už mít systém záznamu dat, neboli černou skříňku. Ty, které byly homologovány dříve, lze nadále prodávat i bez ní, ale pouze do 6. července 2024. Je však možné, že záznamník už v autě máte, ani o tom nevíte. Podobné systémy jsou v USA vyžadovány od roku 2004, čili pokud máte auto z amerického trhu v tomto časovém období, je „černá skříňka“ na palubě. A nemusí nutně jít o americké značky, zkrátka všechna auta prodávaná na tamním trhu.

Myslím, že není důvod k obavám. Nicméně chápeme vás, podobně chlácholivé věty říkali všichni padouši, než se ukázalo, že všechno je přesně naopak. Navíc mnohé z těchto moderních systémů jsou v autech přítomny dávno (jednotky airbagů, kupříkladu) a i z nich se dá zpětně leccos vyčíst. Jediné, co se možná stane je zdražení ceny – málokdo si nechá ujít šanci „trochu si přilepšit“, když to může svést na povinné nařízení EU. A pokud vám nevadí už povinný eCall (vybavený navíc mikrofony), nemělo by vám asi vadit ani toto. Nebo?

Vadila by vám přítomnost záznamníku dat ve vašem vozidle?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu