Mechanici radí, kdy je nejvyšší čas na výměnu brzdové kapaliny

                   

Brzdová kapalina je jednou z těch nezbytných, jelikož její nedostatek může výrazně zhoršit brzdný účinek, vlivem kterého může dojít i k nehodě. Důležité je nejenom sledovat stav brzdové kapaliny a hlídat, aby její hladina byla mezi nastavenými ryskami. Čas od času je také čas na výměnu brzdové kapaliny. Podle čeho se řídit a jaké jsou známky toho, že je na její výměnu opravdu nejvyšší čas?

Dlouhá doba

Měnit brzdovou kapalinu je určitě vhodné v pravidelných intervalech. Těmi by mělo být období zhruba tří až čtyř let, pokud mluvíme spíše o běžném používání auta. Jestliže je používáno každodenně, s velkým kilometrovým nájezdem, je na místě kapalinu vyměnit dříve.

Úniky kapaliny

Pozor na různé netěsnosti, vlivem kterých může brzdová kapalina unikat. Ideální je samozřejmě nejprve provést kontrolu a následnou opravu. Poté se doporučuje brzdovou kapalinu kompletně vyměnit, aby byla v systému čerstvá a samozřejmě kvalitní. Za by vám po opravě problémových míst měla ve voze bez problémů zůstat i roky, bez nutnosti dolévat. Tedy pokud se neobjeví další netěsnost.

Černé nánosy

Zkuste nahlédnout do nádržky na brzdovou kapalinu a důkladně se zadívejte až na její dno. Pokud zde uvidíte černé nánosy připomínající nečistoty, je určitě na místě kapalinu vyměnit. Společně s tím mechanici také doporučují důkladnou kontrolu celého brzdového systému, jelikož dané nánosy mohou značit naznačovat možný výskyt koroze. Důkladná kontrola může odhalit případné vady.

Malý odpor pedálu

Přijde vám, že při sešlápnutí brzdového pedálu jde dolů velmi lehce a velmi měkce, a nemá téměř žádný odpor? I když je brzdové kapaliny dostatek, ukazuje to na fakt, že ta už přestává plnit svou funkci. Třeba proto, že se začala mísit s vodou. Raději ji vyměňte a budete mít po starostech. Měkké brzdy totiž znamenají i to, že auto podstatně hůře brzdí, což je hlavně v krizových situacích celkem velké riziko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná