Mechanik prozradil, proč se automatické převodovky kazí a jak tomu zabránit

Dnes se všechny typy převodovek, které přepínají převody bez účasti řidiče, nazývají automatické: variátory, „roboty“, hydromechanické automatické převodovky.

i Zdroj fotografie: Freepik.com
                   

V současné době mají opravdu ti, kteří se nechtějí trápit s mechanickou řadicí pákou, bohatý výběr možností. V podstatě nemá smysl porovnávat převodovky podle spolehlivosti: každý typ má své silné stránky i slabiny. Úkolem výrobce je zohlednit to při sestavování vozu. Chybou je například spojovat silné motory s převodovkami, které nedokážou „strávit“ vysoký točivý moment.

iZdroj fotografie: Freepik.com
Rozebrání převodovky

Oprava automatické převodovky je poměrně nákladná. Co způsobuje předčasné selhání této jednotky?

Navzdory značnému zdroji automatických převodovek bohužel mnoho z nich selhalo mnohem dříve, než očekával výrobce. Hlavním nepřítelem převodovek je kupodivu řidič. Právě prostřednictvím našeho nesprávného zacházení je často odsoudíme k předčasným opravám. „Trhavý“ režim pohybu vede k velkému množství zbytečných sepnutí: mnozí řidiči se rádi pohybují ostře, jako by „slibovali“ elektronice dlouhé a aktivní zrychlení, ale místo jedou stylem brzda-plyn.

iZdroj fotografie: Freepik.com
Bližší prohlídka automatické převodovky

Můžete dát několik tipů, jak předčasně „nezabít“ automatickou převodovku?

Je to snadné – stačí si pozorně přečíst uživatelskou příručku k vozidlu. Kromě toho existuje řada omezení, která platí pro automobily s automatickou převodovkou: nemůžete dlouho “hrabat” na místě, tahat těžké přívěsy na dlouhé vzdálenosti nebo lanem roztahovat jiné vozy.

Existují způsoby, jak zjistit stav automatické převodovky na ojetém voze?

Jedinou metodou diagnostiky je bohužel profesionální skener od výrobce automatické převodovky. Žádná z ostatních metod diagnostiky vám neumožňuje spolehlivě určit zbytkovou životnost zařízení nebo určit jeho stav. Některé závěry lze samozřejmě vyvodit analýzou poruchových kódů, měřením tlaku v hydromechanickém řídicím systému převodovky a hodnocením stavu oleje. Ale i když v době diagnózy nenajdete žádné chyby, stále to nezaručuje bezproblémový provoz automatické převodovky. Takže při nákupu ojetého vozu s automatem je vždy možnost zklamání.

iZdroj fotografie: Freepik.com
Kde je nejlepší nechat opravit automatickou převodovku?

Mnoho moderních převodovek nevyžaduje výměnu oleje. Opravdu to není potřeba po celou dobu životnosti? Servisní technici někdy výměnu doporučují.

V podmínkách blízkých ideálu olej opravdu vydrží. Ale skutečné podmínky zdaleka nejsou ideální. Při intenzivní jízdě olej se degraduje a hromadí se v něm usazeniny. Není nic zavrženíhodného, když jej nahradím novým. Nezapomeňte, že automatická převodovka má také filtr a není vždy možné olej vyměnit bez jeho demontáže.

Kde je nejlepší nechat opravit automatickou převodovku v případě poruchy: v běžných, nebo ve specializovaných servisech u prodejců?

Běžné servisy zpravidla jen demontují “krabici” a odnesou ji ke specializovanému odborníkovi. Dokážou to opravit sami? Nejspíš ne. Bežné servisy mohou odstranit pouze ty nejjednodušší poruchy. Jedná-li se o komplikovanější opravu, prodejce ji pošle do továrny nebo do specializované firmy zabývající se opravami převodovek. Každá automatická převodovka je spojena s konkrétním automobilem, který výrobce vyvíjí a neustále vylepšuje software pro tuto jednotku. Proto při instalaci opravené převodovky na konkrétní stroj pouze „oficiální technické centrum“ dodá nejnovější firmware..

Bohužel žádná diagnostika v servisních podmínkách neumožňuje spolehlivě určit stav automatické převodovky – můžete zkontrolovat pouze některé parametry.

iZdroj fotografie: Freepik.com
Jsou dnešní převodovky spolehlivější?

Pokud mluvíme o renovaci, pak až po opravách u výrobce nebo ve specializovaných centrech si můžeme být jisti, že v automatické převodovce bylo nahrazeno vše, co podléhalo opotřebení. Při opravě trvejte na použití originálních dílů – po opravě tak vaše automatická převodovka zůstane zcela funkční a zachová si původní nastavení. A pravděpodobnost, že po chvíli budete muset znovu kontaktovat  servis s podobným problémem, je téměř nulová.

Závěrečná otázka: jsou dnešní převodovky spolehlivější?

S jistotou lze říci, že jejich spotřebitelské kvality se každým rokem zlepšují. Zlepšují se algoritmy výkonu, je dosaženo nižší spotřeby paliva. Osm až devítistupňové automatické převodovky nové generace „odpouštějí“ mnoho chyb řidiče, které vedly k poruchám dřívějších generací. S vozem pracujte opatrně, neporušujte pravidla stanovená výrobcem a všechny potíže se vám vyhnou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články