Mercedes si nechal patentovat exkluzivní výbavu, kterou žádná jiná automobilka nemá a mít nebude

Na první online prezentaci roku 2021 předvedl Mercedes-Benz úžasnou věc, která radikálně mění vnímání vozu. Palubní deska kombinuje několik displejů do jednoho, ale důmyslně to dělá tak, že vypadá jako jedna velká obrazovka. Je opravdu gigantická: šířka dosahuje téměř jeden a půl metru.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Mercedes ukázal palubní desku budoucnosti. Je vybavena umělou inteligencí a rozhoduje o tom, co ukázat řidiči a spolujezdci. Použití známého výrazu „úhlopříčka obrazovky“ brání skutečnost, že MBUX Hyperscreen má složitý tvar, velmi vzdálený od tradičního obdélníku. A na dvou místech je displej elegantně narušen výdechy ventilace: tento detail podle autorů symbolizuje spojení virtuálního světa s fyzickým.

iNové průduchy klimatizace

Na obří obrazovce je místo pro dvě samostatné mediální zóny, pro řidiče a spolujezdce. Ta druhá se aktivuje, pouze když je sedadlo předního spolujezdce obsazeno – jinak se v pravé části displeje MBUX Hyperscreen zobrazují záhadně problikávající hvězdy, které obklopuje kosmická tma: technologie OLED umožňuje zvýraznit pouze ty správné pixely a velmi realisticky zobrazit temně černou barvu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

A možnosti MBUX Hyperscreen jsou skutečně kosmické, zde je jen několik výmluvných údajů, které Mercedes-Benz představil: 8 jader, 24 gigabitů RAM, datový tok paměti – 46,4 Gb za sekundu. A systém, který vytváří svou virtuální realitu, se stará o těsný kontakt se skutečnou realitou: pod panelem je 12 aktivních prvků vibrační odezvy.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Ti, kteří již měli příležitost osobně se seznámit s palubní deskou aktualizované třídy E, nemluvě o nové třídě S W223, mohou mít rozumnou otázku: jakým směrem se toto bude ubírat? Zdá se totiž nemožné poskytnout řidiči více informací než pomocí palubní desky moderního Mercedes-Benz; která připomíná spíše ovládací panel raketoplánu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

V reakci na to inženýři společnosti zásadně mění svůj přístup k zobrazování informací. Nehledáte je – teď hledají informace vás. S MBUX Hyperscreen nemusíte bloudit palubním menu ani se snažit vyslovit požadavek. Zní to fantasticky, ale při pohledu na obrovské obrazovky uvidí řidič přesně to, co v tuto chvíli potřebuje.

To znamená, že nejdůležitější informace se překrývají s ostatními, vizuálně převažují nad nimi a jsou vnímány na prvním místě: jedná se o koncept tzv. „Nulové vrstvy“.

i

Jak ale systém přesně ví, co člověk potřebuje? Displej MBUX Hyperscreen je vybaven umělou inteligencí, která slibuje, že se bude rychle a pilně učit . Pamatuje si, jakou hudbu a kdy posloucháte, komu v té době obvykle voláte. Na jakou venkovní teplotu zapnete topení a jakou intenzitu ventilace v tomto počasí preferujete. Jaké funkce palubního menu často používáte a jak – obecně vás MBUX Hyperscreen brzy pozná lépe než vy sami.

Sériová verze je ještě neuvěřitelnější: výrobce slibuje, že tento systém bude volitelnou součástí Mercedes-Benz EQS, který bude představen letos! MBUX Hyperscreen tedy není fantastickou technologií zítřka, ale realitou dneška.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články