Mercedes si nechal patentovat exkluzivní výbavu, kterou žádná jiná automobilka nemá a mít nebude | AutoŽivě

Mercedes si nechal patentovat exkluzivní výbavu, kterou žádná jiná automobilka nemá a mít nebude

Na první online prezentaci roku 2021 předvedl Mercedes-Benz úžasnou věc, která radikálně mění vnímání vozu. Palubní deska kombinuje několik displejů do jednoho, ale důmyslně to dělá tak, že vypadá jako jedna velká obrazovka. Je opravdu gigantická: šířka dosahuje téměř jeden a půl metru.
i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz

Mercedes ukázal palubní desku budoucnosti. Je vybavena umělou inteligencí a rozhoduje o tom, co ukázat řidiči a spolujezdci. Použití známého výrazu „úhlopříčka obrazovky“ brání skutečnost, že MBUX Hyperscreen má složitý tvar, velmi vzdálený od tradičního obdélníku. A na dvou místech je displej elegantně narušen výdechy ventilace: tento detail podle autorů symbolizuje spojení virtuálního světa s fyzickým.

Nové průduchy klimatizace

Na obří obrazovce je místo pro dvě samostatné mediální zóny, pro řidiče a spolujezdce. Ta druhá se aktivuje, pouze když je sedadlo předního spolujezdce obsazeno – jinak se v pravé části displeje MBUX Hyperscreen zobrazují záhadně problikávající hvězdy, které obklopuje kosmická tma: technologie OLED umožňuje zvýraznit pouze ty správné pixely a velmi realisticky zobrazit temně černou barvu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

A možnosti MBUX Hyperscreen jsou skutečně kosmické, zde je jen několik výmluvných údajů, které Mercedes-Benz představil: 8 jader, 24 gigabitů RAM, datový tok paměti – 46,4 Gb za sekundu. A systém, který vytváří svou virtuální realitu, se stará o těsný kontakt se skutečnou realitou: pod panelem je 12 aktivních prvků vibrační odezvy.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Ti, kteří již měli příležitost osobně se seznámit s palubní deskou aktualizované třídy E, nemluvě o nové třídě S W223, mohou mít rozumnou otázku: jakým směrem se toto bude ubírat? Zdá se totiž nemožné poskytnout řidiči více informací než pomocí palubní desky moderního Mercedes-Benz; která připomíná spíše ovládací panel raketoplánu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

V reakci na to inženýři společnosti zásadně mění svůj přístup k zobrazování informací. Nehledáte je – teď hledají informace vás. S MBUX Hyperscreen nemusíte bloudit palubním menu ani se snažit vyslovit požadavek. Zní to fantasticky, ale při pohledu na obrovské obrazovky uvidí řidič přesně to, co v tuto chvíli potřebuje.

To znamená, že nejdůležitější informace se překrývají s ostatními, vizuálně převažují nad nimi a jsou vnímány na prvním místě: jedná se o koncept tzv. „Nulové vrstvy“.

Jak ale systém přesně ví, co člověk potřebuje? Displej MBUX Hyperscreen je vybaven umělou inteligencí, která slibuje, že se bude rychle a pilně učit . Pamatuje si, jakou hudbu a kdy posloucháte, komu v té době obvykle voláte. Na jakou venkovní teplotu zapnete topení a jakou intenzitu ventilace v tomto počasí preferujete. Jaké funkce palubního menu často používáte a jak – obecně vás MBUX Hyperscreen brzy pozná lépe než vy sami.

Sériová verze je ještě neuvěřitelnější: výrobce slibuje, že tento systém bude volitelnou součástí Mercedes-Benz EQS, který bude představen letos! MBUX Hyperscreen tedy není fantastickou technologií zítřka, ale realitou dneška.

95 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 576 hlasů
Nahlásit chybu