Městské policii se nebývale rozšíří pravomoce. Přibude nový typ silniční kontroly, zastavovat bude ve velkém

U spojení slov „policie“ a „rozšíření pravomocí“ by měl každý z nás zpozornět. Někdy však zřejmě opravdu dává smysl, zejména při potírání negativních jevů na silnicích.

i Zdroj fotografie: Městská policie Karlovy Vary
                   

Strážníci městských a obecních policejních sborů na Slovensku se pravděpodobně dočkají rozšíření svých pravomocí, v některých oblastech pak přímo zásadně. Pokud projde návrh nového zákona o obecní policii, který ministerstvo vnitra předložilo do meziresortního připomínkového řízení, vstoupí tento v platnost na počátku roku 2024. V případě schválení pak nahradí v současnosti účinný zákon č. 564/1991 Sb. Jak by něco podobného vypadalo u nás? Pojďme se na to podívat společně.

Rozšíření policejních pravomocí vzbuzuje obavy vždy

Nejprve však ještě citát ministra: „Městské a obecní policii chceme poskytnout adekvátní prostor a nástroje pro plnění nutných úkolů. Nová legislativa jim přinese více kompetencí, čímž se rozšíří jejich pravomoci,“ uvedl ministr vnitra SR Roman Mikulec. Jakmile nějaký ministr vnitra mluví o rozšíření pravomocí policie, měly by se všechny uši nastražit a všechny kontrolní mechanismy spustit, neb všichni tušíme (či víme), kam podobná „rozšiřování pravomocí“ nakonec vedla.

Policie - silniční kontrola

Jak má probíhat silniční kontrola? Řidiči i policisté chybují

V tomto případě mají však Mikulcova slova zřejmě dobrý důvod. Určité přiblížení pravomocí MP ke státní policii by (speciálně v oblasti dopravní) bylo možná ku prospěchu věci, nejen u našich „bratří“ na Slovensku, ale i u nás. Ostatně máme velmi podobně postavené oba sbory, vycházíme ze stejných tradic a velmi podobných zákonů, čili určitá analogie je pochopitelná. Z „měšťáků“, jak se příslušníkům městských a obecních policejních sborů někdy také hanlivě přezdívá, by se tak nestali jen „nasazovači botiček“ a zasouvači pokutových lístků za stěrače.

Kontrola alkoholu dává smysl

Jaké pravomoce tedy slovenská městská policie může očekávat? Citujeme z webu ministerstva vnitra SR: „Mezi úkoly obecní policie se kvůli zvýšení bezpečnosti v silničním provozu řadí i objasňování požití alkoholu nebo jiné návykové látky řidičem vozidla. Obecní policisté budou tedy oprávněni k provádění dechové zkoušky či nařízení odběru krve. Cílem je využít kapacity obecní policie především v obcích, ve kterých se nenachází útvar Policejního sboru, či tam, kde prostředky Policejního sboru nemusí být dostatečné.“

iZdroj fotografie: Městská policie Karlovy Vary

A pokračuje další rozšíření z návrhu změny zákona: „Na tuto nově omezenou působnost obecní policie navazuje také nový důvod k zastavení vozidla – pokud je důvodné podezření, že řidič je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, jakož i nové oprávnění k zadržení řidičského průkazu a oprávnění požádat řidiče vozidla o předložení dokladů.“ Nevím, jak to vnímáte vy, ale za mne to dává smysl. K čemu je ozbrojený policejní sbor v ulicích města, když nemůže provést takovou trivialitu, jakou je zkouška na alkohol u řidiče?

Neetické jednání policie při silniční kontrole: Řidiči se před „vydíráním a šikanou“ brání instalací autokamer

Co myslíte, bylo by podobné rozšíření pravomocí Městské policie přínosem i u nás, nejen na Slovensku? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Uvítali byste podobné rozšíření pravomocí MP i u nás?

Zdroj: MVSR
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články