Metody krádeží jsou stále sofistikovanější, ale i jednodušší

                   

Každý chce po opuštění svého vozu to, aby ho za pár hodin, druhý den, nebo za několik hodin našel tam, kde ho zaparkoval a aby s ním nebylo cokoliv v nepořádku. Jednoduše chce, aby se nestalo cílem vandalů, ale ani cílem zlodějů. Ti jsou dnes stále sofistikovanější, což však nemusí nutně znamenat, že jejich technologie jdou neustále kupředu. Někdy ano, ale jindy jim stačí pár běžných věcí.

Prevence je základ

Abyste nebyli při příchodu ke svému vozu nepříjemně překvapeni, je vhodná prevence. Často stačí pouze myslet na několik málo věcí a riziko toho, že vám automobil někdo vykrade, výrazným způsobem snížíte. V souvislosti je dobré znát několik hlavních technik zlodějů, které se dnes používají.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Využití moderní techniky

Jedná se hlavně o krádeže vozů, které jsou vybaveny bezklíčovým vstupem. V takovém případě jim stačí zachytit signál z vašeho klíčku, ten zesílit, prodloužit a vaše auto otevřít. A pochopitelně také nastartovat. I když to na první pohled vypadá, že ochrana je proti těmto technikám nemožná, opak je pravdou.

Stačí jenom správné ukládání klíčku. Některé návody mluví třeba o plechové krabičce, nebo o obalení alobalem. My říkáme, že plně stačí, pokud klíček není položený třeba na parapetu okna, pod kterým je zaparkováno auto. Stačí zeď a přenos signálu se výrazně zkomplikuje. Navíc řada výrobců už vybavuje své klíčky takovými technologiemi, že pokud se klíček nehýbe, nevysílá signál.

Využití starých dobrých metod

Jsou ale i zloději, kteří využívají starých dobrých metod používaných hlavně na různých parkovištích u nákupních center. Jde třeba o metody plastové lahve, nebo se jedná o metody drátu. Jak vše funguje? Velmi jednoduše. Lahev, nebo třeba zmuchlaný drát je zastrčen mezi zadní kolo a podběh. Když se řidič snaží vyjet, uslyší podivný zvuk. Zastaví, jde se podívat a této chvíle využívá zloděj.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

V nestřežený okamžik otevírá dveře auta a bere vše, co je zde k dispozici. Kabelky, peněženky, mobilní telefony a další věci. Pokud na něco podobného narazíte, rozhodně nedoporučujeme takto pokračovat v jízdě. Vždy si ale pamatujte to, že jakmile vyjdete z vozu, tak zavřete všechny dveře a také je zamkněte. Jedině tak zajistíte, že do vašeho vozu nemá přístup nikdo, komu nepatří.

Využití násilí

Bohužel jde o metody, které vytvoří hned dvojitou škodu. Ta první vznikne na vašich ukradených věcech. A potom je tu ještě škoda na vašem voze. Máme na mysli klasickou metodu využití násilí, kdy zloděj jednoduše rozbije okénko vašeho vozu a v tu chvíli se dostane k předmětům, které zde máte.

I tady je dobré myslet hlavně na prevenci. Jak se říká, vaše auto není trezor. Proto v něm není dobré mít cokoliv co má dražší hodnotu. Zvláště, pokud je to případným zlodějům umístěno na očích. V tu chvíli se daný předmět stává velkým lákadlem, kvůli kterému někteří neváhají i rozbít okénko. Vhodné je také připomenout, že tento druh kriminality je obvykle spojován spíše s drobnými zlodějíčky, kteří s věcmi následně míří do zastaváren, kde je vymění za pár stovek, nebo tisícovek.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak riziko krádeže snížit?

Jak vidíte, možných metod je několik a ve všech případech existuje i možnost ochrany z vaší strany. K tomuto dále přidejme i několik dalších tipů, jak eliminovat riziko krádeže. Pokud má jít o odcizení vašeho automobilu, hodí se různé zabezpečovací prvky, které zamezí odjetí, nebo umožní automobil i sledovat.

Pokud jde o samotné riziko vykradení vozu, může se hodit alarm, který se v případě kontaktu s vozem okamžitě spustí. Vliv na pravděpodobnost krádeže má ale i to, kde parkujete. Ta místa, které jsou dobře osvětlená a jsou také frekventovaná, budou pochopitelně lákat zloděje mnohem méně, než tmavé lokality kde za celý den neprojde ani živáčka. I to jsou věci, které je dobré mít na paměti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články