Volkswagen způsobil převrat v automobilovém průmyslu. Uvádí na trh nový elektrický model, který mění pravidla hry

Automobilka Volkswagen již před pěti lety představila koncept reinkarnace legendárního vozu z 60.let, kterému se přezdívalo okurka. V roce 2023 zamíří na evropský trh.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Volkswagen se se svým elektromodelem minivanu rozhodl konečně vstoupit na trh s užitkovými vozy na elektrický pohon. Koncept měl německý koncern připraven už několik let, ale k realizaci došlo až nyní. Generální ředitel automobilky Volkswagen Herbert Diess informoval veřejnost o přípravě nového modelu na Twitteru, kde vyvolal bouřlivé reakce.

Proč zrovna minivan na elektro pohon?

Nový model minivanu Volkswagen ID BUZZ má být reinkarnací v minulosti velmi oblíbenému modelu vozidla Volkswagen Transporter, jehož výroba se započala v roce 1950. Od roku 2016 se vyrábí jeho 6. generace a tento vůz se vyráběl hned v několika variantách. Vozům se v minulosti přezdívalo okurka a po ulicích se proháněly nejen v továrních barvách, ale také pomalované barvami duhy, polepené květinovými motivy nebo například s pestrobarevnými korálky v oknech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
První modely Volkswagen Transporter se na dnešním trhu v dobrém stavu cení téměř zlatem

Volkswagen se zařazením minivanu na elektro pohon rozhodl reagovat na zvýšenou poptávku po dodávkách a obytných autech. Celý svět v posledních letech zažívá cestovatelský boom a ne všichni chtějí pro cestování zvolit větší dodávku nebo obytný vůz. Infrastruktura pro dobíjení elektromobilů se navíc v posledních letech rozrůstá, a tak se zdá být produkce elektromobilů pro pohodlné rodinné cestování dobrou cestou.

Kdy se minivan dostane na trh?

Minivan Volkswagen ID BUZZ byl představen už před pěti lety a od té doby se zdánlivě nic nedělo. Mnozí tak začali pochybovat, zda prozatím nejde jen o slibný koncept, který se ani nedostane do výroby. Automobilka se ale svého konceptu nevzdala a jen se rozhodla počkat několik let na lepší technologie. Ty se posouvají dopředu poměrně rychle, a proto se nedávno rozhodli koncept minivanu skutečně zrealizovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Minivan byl představen v zářivě zeleném provedení, jakoby odkazoval na původní vozy, kterým se říkalo okurka

Ke vstupu na trh podle Volkswagenu vstoupí tento model do roku 2023 a majitelům nabídne spoustu vychytávek, kterými je chce automobilka šikovně odlákat od vozidel konkurenční značky Tesla. Management má od zveřejnění plánované výroby modelu minivanu velké očekávání a čekají boom. V současné době již dochází k testování prototypů a společnost je připravena rozběhnout výrobu nejen v Německu, ale i Spojených státech.

Kolik bude legendární minivan stát?

Konkrétní ceník ještě nebyl zveřejněn. Je ale dopředu jasné, že jeho základní verze by měla začínat na 50 tisících dolarech, tedy v přepočtu cca 1 100 000 korun. Jedná se tedy ve srovnání s benzínovými či dieselovými auty o stejné výbavě o poměrně srovnatelnou cenu. S ohledem na rozvoj dotací a výhod pro majitele elektromobilů v Evropské unii budeme pravděpodobně tento minivan za čas vídat i na českých silnicích.

Jak se tento elektrický minivan líbí vám?

Zdroj: Volkswagen

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru