Mlžení čelních skel: známe trik, jak mu definitivně zamezit

                   

Nastartujte a už nikdy neřešte problémy se zamlženými skly

Ať už jste majiteli starších vozů nebo úplných novinek, jedno máte společné. A to mlžení skel při větší vlhkosti vzduchu či v zimě. Mlžení skel je problémem, který se dá velmi snadno odstranit. Skla se mlží při usednutí do kabiny za chladných dní i za deště, když jen na chvíli vypnete nečištěnou klimatizaci, se najednou zamlží všechna skla.

Tato skutečnost je nejen nepříjemná, ale především nebezpečná! Ve chvíli, kdy se vám zamlží okna, například na dálnici, máte značně omezený výhled z vozu a jen těžko se dá rychlostí blesku okna vrátit do původního stavu.

Speciální přípravky proti zamlžení skel

Ve specializovaných prodejnách najdete spoustu přípravků proti zamlžení skel, ale výsledky nejsou ideální. Chtělo by to způsob, jak mlžení skel zcela zabránit a my vám poradíme, jak na to a za pár korun!

Zkuste trik s holicí pěnou. Objeven byl zřejmě úplnou náhodou u koupelnových zrcadel. Celý proces tví v nanesení holicí pěny nebo gelu na suchý hadr a následně ji rozetřít v tenké vrstvě na sklo Dalším, jemnějším hadříkem, ideálně mikrovláknem, okna rozleštěte. A to je celé.

V redakci jsme tento trik zkoušeli a výsledek nás mile překvapil! Pánskou holicí pěnu nejmenované značky (výsledný efekt docílíte kteroukoli holicí pěnou či gelem bez ohledu na značku) jsme nanesli na všechny okna a následně rozleštili. Nejdříve jsme se báli, aby nedošlo ke „kocourům“ nebo aby se následně na skla nepřichycoval prach, ale nic z toho se naštěstí nestalo.

Nanesená vrstva rozleštěné holicí pěny nemá žádný efekt na zhoršený výhled nebo snad jiný neblahý efekt nám není znám, kromě toho, že se opravdu skla nemlží, ani když jsme do vozu usedli v botách s nánosem sněhu.

Látky obsažené v pěně přestanou jednoduše vytvářet drobounké kapky vody, které vnímáme jako mlhu. Voda na skle kondenzuje, namísto aby vytvořila kapičky, které pak způsobují značný lom světla. Film, který se na okně vytvoří, nejsme schopni pouhým okem vnímat. My tak máme i za příliš velké koncentrace vlhkosti ve vzduchu dobrý výhled ze všech oken po dobu několika týdnů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články