Mnoho řidičů u rychlostních radarů panikaří a jede až o 30 km/h pomaleji

                   

Rychlostní radary pomáhají zajistit dodržování rychlosti na řadě úseků. Mnoha řidičům však způsobují doslova paniku. Velká většina z nich se začne při pohledu na radar chovat zcela nepředvídatelně, což může v běžném provozu způsobit nemalé komplikace. Co většina řidičů dělá? Zpomaluje více než je nutné.

Výrazné brzdění

Jde o poměrně častý jev a vyskytuje se právě na místech, kde jsou umístěny rychlostní radary. Řidič jede víceméně podle předpisů, ale jakmile zpozoruje rychlostní radar, výrazně zpomalí. Dokonce až o 20–30 kilometrů v hodině, než je na daném místě povoleno. Jakmile rychlostní radar mine, začíná opět akcelerovat a vrací se na rychlost, kterou jel předtím.

Problém více než 80 procent řidičů

Právě tato data byla získána z výzkumu, který probíhal v sousedním Polsku. Zjištění byla pro mnoho lidí šokující, jelikož je to až 80 procent řidičů, kteří před rychlostními radary takto nesmyslně brzdí. To samozřejmě vyvolává problémy jak v plynulosti dopravy, tak se může také zvýšit riziko nehody, jelikož když auto začne neočekávaně brzdit, musí na to ostatní zareagovat.

Průměrně se lidé u radaru pohybují zhruba o 20 kilometrů v hodině pomaleji, než kolik je zde reálně povoleno. Pokud jde o radar umístěný mimo obec, je zpomalení ještě výraznější, a to až o 30 kilometrů v hodině. V tu chvíli už dochází ke skutečně intenzivnímu brzdění.

Proč to řidiči dělají?

Odpověď je celkem jednoduchá. Je to hlavně pro jistotu. Nechtějí raději nic riskovat, nechtějí mít svou rychlost takzvaně na hraně, a tak raději zpomalí více, než je nutné. Málokteří si ale uvědomují, že tento jejich neočekávaný manévr je mnohem větším riskem. Navíc dodejme, že i když u radaru pojedete o pár kilometrů v hodině více, nic se nestane. I on má nějakou toleranci, a to stejné musíme říci i o vašem tachometru ve voze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články