Motorkářská helma položená na silnici znamená jediné. Zpozorněte a zastavte, jde o mezinárodní komunikační signál

Dopravní značky jsou oficiálním komunikačním prostředkem v dopravě, existuje ale i neoficiální jazyk. Znáte gesta, symboly a znaky, kterými se domluví řidiči na celém světě?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vztyčený prostředníček je mezinárodním gestem, které nepotřebuje překlad do žádného jazyka. Pokud na vás někdo takto ukazuje, je hned jasné, co si o vás myslí a kam vás posílá. Podobných znamení je na světě více, a motorkářská helma položená na silnici je jedním z nich. Nemusíte umět španělsky, holandsky nebo chorvatsky, abyste hned věděli, co se děje. Musíte ale význam tohoto signálu znát.

Pozor, tady zastavte a nabídněte pomoc

Jde o motorkářský signál, ale ten není určený jen pro motorkáře. Reagovat může, a také by měl reagovat, kdokoli, kdo v tu chvíli signál vidí a je na silnici. V autě, na kole, v kamionu. Jde o krizovou situaci, někde nedaleko je motorkář, který potřebuje pomoc a nezáleží na tom, že záchrana přijde třeba v podobě řidiče autobusu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Signál je jasný, motorkář v nouzi. Nemusí jít nutně o dramatickou nehodu s krví a pozůstatky těl, aby někdo nebyl předčasně vyplašený, příkladem může být třeba diabetik, který s hypoglykemií nemůže pokračovat dál a stačí mu společnost, která mu podá cukr. Anebo dehydrovaný jezdec, který nemůže jet dál a potřebuje vodu. Nehoda je pak jasnou záležitostí, kterou lze takto odloženou helmou označit.

Zdroj: Autorský komentář Filipa Rakovana

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články