Zákeřné radary se tváří jako informativní, ale posílají pokuty. Nahlédli jsme systému fungování pod pokličku

Radary v obcích slouží ponejvíce bohulibým účelům a nabádají řidiče ke snížení rychlosti. Některé si vás však kromě toho i detailně nafotí a pospíší si s obsílkou.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

„Blikající radary“ s číslovkami naší aktuální (nezřídka vyšší než dovolené) rychlosti známe asi všichni. Zhasnutá černá LED obrazovka se rozbliká s číslicí a dává nám najevo, abychom snížili rychlost pod zákonnou mez, teprve pak přestane blikat. A někdy i zhasne. „Dobrá, dobrá, v klidu, uberu“ uklidňujeme digitálního strážníka v mysli nebo nahlas a sundáme nohu z plynu, případně o něco více sešlápneme brzdu. A bereme to za vyřízenou věc. Což také v drtivé většině vyřízená věc bývá. Tenhle radar na Liberecku to ale za vyřízené nebere, a vás čeká obsílka. Pojďme se na toho vykutálence podívat.

V Čisté na to šli od podlahy. Nebo spíš od pokladny

Mají ho v obci Čistá u Horek v Libereckém kraji. Jestli vám ten název nic neříká, tak pravděpodobně nejezdíte do Polska. Nebo za Rumcajsem do Jičína. Ti, kdo tuhle trasu jezdí však musí Čistou projet, a pokud se jim povede projet rychleji, můžou si být jisti, že se trochu vyčistí i jejich účet. Na první pohled informační radar se totiž jako informační jenom tváří. Obec se o něj dlouhou dobu snažila, teprve nyní se jí to podařilo a pochopitelně již „sklízí to, co zasela“. Pro vyváženost je však nutné uvést, že radar je umístěný u školy, dává tedy jednoznačně smysl.

iZdroj fotografie: Ministerstvo financí

Jak to celé funguje. Jednoduše. Radar načte rychlost řidičů, ukáže ji na ceduli spolu s poznávací značkou vozidla, a při překročení auto také vyfotografuje a údaje zašle na městský úřad Jilemnice. Ten poté řidiči zašle výzvu k řešení přestupku. „Anonymní statistiky z měření rychlosti a zápisu průjezdů bude mít k dispozici i naše obec k využití pro další potřeby. Údaje z kamer pak bude moci využívat i Policie ČR v případě pátrání po vozidlech, osobách nebo prokazování trestné činnosti,“ popsala obec Čistá u Horek.

Kamera, co zaznamená a pošle. Zn. diskrétnost zaručena

Zkusme si to přeložit. Malý Velký bratr z Čisté? O tom není pochyb. Jinými slovy, pod kamerami jste stejně všude a nikdy nevíte, která a co a jak zaznamenává a hlavně komu to posílá. Ale v Čisté, v Čisté to máte z jedné vody načisto. „Zkasírují vás“ za 56 km/h v obci a ještě vaše značka skončí v systému PČR, jestli náhodou nejste v pátrání nebo jestli máte zaplacenou pojistku. Případně, pokud jste pro daňové účely napsali do knihy jízd Brno a zpět a jeli ten den za milenkou (milencem) na sever, i tohle je poměrně jednoduchá cesta k doměření daně.

Pro desperáty v našich řadách tedy jednoduché doporučení: tahle obec a cesta přes ní je od tohoto okamžiku na „blacklistu“ a i kdyby se mělo zajet sto kilometrů, tak se to pořád vyplatí. Pro nás ostatní „nedesperáty“ to platí podobně: radar by měl být až tou poslední „motivací“. Navíc obec Čistá není rozhodně jediná s podobnou nenápadnou „dotací pokladny“, nikdy nevíte, kde jen informují a kde už „kasírují“. Obezřetnosti nebude tedy nikdy dost. Jezděme slušně, ctěme zákony a škola v obci budiž pro nás opravdovým důvodem, proč kolem ní projet krokem. Dobrý pocit ze sebe sama a klid v duši za těch několik desítek vteřin stojí, co myslíte?

Souhlasíte s radary, co krom informování ještě „bonzují“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články