Na pláži našli vzácný Land Rover. Byl 31 let pohřbený v písku

Uvíznutí v písku, bahně či sněhu je součástí jízdy v terénu. A není to žádná ostuda. Stalo se to skoro každému: uvíznete, přijede kamarád s větším a lepším autem a vytáhne vás. Takto to ale neproběhlo u tohoto Land Roveru z roku 1968. Někdo ho tedy nakonec vytáhl, jen to trvalo 31 let.

Land Rover IIA Safari i Zdroj fotografie: Land Rover
                   

Tento Land Rover z roku 1968 uvízl před 31 lety na pláži v anglickém Cornwallu. Pokud někdo místní potřeboval připomenout, že nechat auto zaparkované na pláži po tři desetiletí je špatný nápad, určitě nemohl vidět lepší názornou ukázku, proč to nedělat. Jak se písky posunuly, zelená příšera z bažin vystrčila kolo a rám, aby lépe viděla, co se ve světě stalo od roku 2017, kdy na chvíli vystrčila přední nárazník.

Odkud se tento Land Rover vzal?

O případu potopeného offroadu se v Cornwallu psalo poprvé v roce 1990. Majitel Ronnie Hanney v něm údajně vzal manželku a své dcery na pláž. Tento konkrétní model váží přibližně 1 500 kg. Nejedná se o příliš těžké terénní vozidlo, ale sami možná víte, že když stojíte na pláži v příboji, tak pokaždé, když se objeví voda a pak zmizí, ponoříte se trochu hlouběji. A teď si představte, že vážíte tunu a půl.

iZdroj fotografie: Flickr
Jak se Land Rover obrátil vzhůru nohama?

Před 31 lety se rodinný výlet úplně nepovedl. Než se rodina pokusila odjet, pneumatiky byly zabořené v písku a Land Rover zcela uvízl. Rodina učinila velmi špatné rozhodnutí nechat ho na místě, vrátit se druhý den a zkusit to znovu. Když se rodina vrátila ke svému autu, našla svůj Land Rover vzhůru nohama a pohřbený v písku, z něhož byla vidět jen kola. 

Jak se Land Rover obrátil vzhůru nohama?

Je tu také několik záhad. Jednou z nich je, jak se mohlo auto převrátit? Podle expertů je na převrácení vozidla potřeba asi 4 metry vysoká hladina vody. Tak vysoký příliv v této oblasti není, ale dobové zprávy říkají, že v lednu 1990 zde byly silné bouře

Land Rover byl 31 let zcela pohřbený v písku iZdroj fotografie: Flickr
Land Rover byl 31 let zcela pohřbený v písku

Jednou z dalších záhad je, že i nyní vypadá vyčnívající kolo u spolujezdce jako stále nafouknuté. 31 let a pneumatika stále nahuštěná? Buď je to nejlepší pneumatika všech dob, nebo se tu děje něco jiného. Existuje možnost, že je v pneumatice více slané vody než vzduchu. Ať tak, či onak, je to docela působivý pohled. 

Zajímavostí, která lehce zamrazí je také skutečnost, že během koronavirového pozastavení provozu a plážového ruchu vítr odkryl na stejném úseku pláže starodávnou silnici, která vypadá, že nevede nikam. Tajemná cesta byla odkryta posunutím písku. Tato cesta najednou mizí v písečné duně. Možná je to silniční verze řeky Styx pro zesnulé Land Rovery.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články