Pozor na nový podvod: Na řidiče, kteří parkují na ulici, útočí vyděrači pomocí visacího zámku na klice. Víme, co dělat

Po naší zemi se začal rozmáhat podvod, kterým se desperáti pokoušejí vydírat zoufalé řidiče. Přinášíme vám návod, jak na jejich praktiku nenaletět.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Triky podvodníků neberou konce. A v poslední době se objevuje stále více případů, kdy zločinci ke svým nekalostem použili visací zámek. Ano, čtete dobře. Obyčejný visací zámek, který lidé v běžném životě používají k uzamykání šatních skřínek, šuplat s cenným nářadím, zahradních kůlen, stodol apod.

Visací zámky znali již faraóni

Mimochodem věděli jste, že takový visací zámek používali již naši předkové před více než dvěma tisíci lety ve starověkém Egyptě, ale také v dávné římské a řecké kultuře? I tehdy lidé cítili potřebu chránit svůj majetek. Visací zámky byly typickou ochranou před zloději na masivních truhlicích. Ty v sobě ukrývaly nejen peníze, ale také další cennosti jako šperky, důležité listiny i drahé oděvy a vzácné zbraně.  

i

Systém visacích zámků byl tehdy samozřejmě na dnešní poměry poměrně primitivní. A současní lupiči a zloději by s jejich otevřením neměli určitě nejmenší problém. Ostatně stejně jako s lacinými současnými zámky, které se odemykají pomocí jednoduchých klíčků vyražených z kusu tenké kovové pásoviny. Podstatně bezpečnější už jsou FABkové visací zámky. Mimochodem historie společnosti FAB sahá až do roku 1911, a to konkrétně do Rychnova nad Kněžnou.

Pár korun zhodnocených na tisíce

Každopádně právě FABkové visací zámky jsou součástí finty podvodníků, o kterou nám v tomto článku jde. Takový zámek se dá pořídit již od 130 korun, ale v očích podvodníků se jedná o zlatý důl. Pořizovací cenu takového zámečku totiž dokáží mnohonásobně zúročit. Jak? Jednoduše. Díky svým obětem, pokud se v inkriminované situaci nezachovají správně. Takovou obětí se můžete stát i vy, a proto je důležité, abychom si osvětlili, co na vás čeká a jak byste měli situaci ideálně řešit.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě.cz

Představte si danou situaci. Přicházíte ke svému vozu, jejž jste nechali zaparkovaný před svým domem nebo třeba před supermarketem, a ejhle. Něco je jinak. Na klice vašeho vozu visí uzamčený visací zámek s malým vzkazem. Na něm je napsáno, že pokud chcete získat klíč k danému zámku, máte zavolat na připsané telefonní číslo.

Buďte ve střehu a nenechte se nachytat

V takový moment máte jen dvě možnosti. První je hrát s podvodníkem jeho „hru“ a v konečném důsledku přijít o peníze za odemčení zámku. A může se jednat i o mnohatisícové částky. Ale také stačí, když mu jen zavoláte a on získá vaše telefonní číslo, se kterým může dále nekale nakládat. To je věc, kterou si určitě také nepřejete. Nikdo nechce být vystaven nějakým SMS útokům, phishingu nebo třeba jen nechutným a výhružným vzkazům.

iZdroj fotografie: Policie ČR

No a pak tu máme druhou možnost. Totiž že na dané vydírání nepřistoupíte a na přiložené telefonní číslo volat nebudete. Poradit si totiž se zámkem na klice vozu můžete i jinak a bez rizika. Jak? To si právě teď vysvětlíme. Předně, pokud byste se do takové situace dostali, nepanikařte. Zhluboka se několikrát nadechněte. A klidně vypusťte pár peprných slov, pokud věříte, že vám pomohou se následně lépe soustředit. Pak vezměte rozum do hrsti. V zásadě se vám nic strašného nestalo a máte před sebou hned několik možností, jak si poradit.

Odborná demontáž nebo vlastní pokus podle návodů

Tou první je zajet s vozem někam, kde vám zámek pomohou demontovat z kliky. Tzn. vaším cílem cesty může být nejbližší zámečnictví nebo třeba autoservis. Lze předpokládat, že na obou místech si se sundáním zámku relativně hravě poradí. Ať už odborným odemčením, devastací zámku, nebo sundáním kliky ze dveří vozu. Ale nečekejte, že to pro vás někdo udělá zadarmo. Počítejte s tím, že demontáž zámku může stát od několika set korun až po tisícovku či dvě.

Rozhodně se vyplatí zavolat na pár autoservisů či odborníkům na zámky předem a pak zvolit nejlevnější variantu. Ale pozor, před tím, než s vozem vyjedete, nezapomeňte zámek zabezpečit proti tomu, aby vám za jízdy mlátil do dveří. Nechcete si je přece kvůli takové banalitě odřít ani osekat zámkem. Ideální je kus hadru, případně igelit, do kterého zámeček zabalíte.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Druhou, řekněme zcela beznákladovou variantou je pokusit se zámek demontovat sám. Když si na chvíli sednete k internetu, spustíte YouTube a začnete vyhledávat, určitě najdete celou řadu návodů, jak si i laik dokáže s otevřením visacího zámku poradit. Ano, bude to vyžadovat nějaký čas a vaši zručnost, ale i takto se můžete s touto nepříjemnou situací poprat.

Nebuďte lhostejní a podvod nahlaste

No a nakonec tu máme ještě jedno – tedy třetí řešení. Takové, které by mohlo zabránit tomu, aby dotyčný podvodník útočil se zámky i na další a další oběti. Tedy ničeho se nedotýkat (ani zámku ani vzkazu u něj umístěného) a prostě zavolat na policii. Je tu jasný signál na trestný čin, a když nezničíte stopy, má policie reálnou možnost odhalit viníka a také ho potrestat.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Možná se vám to zdá nereálné, ale takový podvodník mohl být za danou činnost již v minulosti trestán, a tak figuruje v adekvátní sekci databáze zločinců. Pokud policisté dokáží zajistit ze zámku či vzkazu jeho otisky, je vysoce pravděpodobné, že podvodníka také dokáží nalézt. A tím pádem obvinit a snad i odsoudit. Pokud se v jeho případě jedná o recidivu, může být odsouzen i na další roky ve vězení. A následně nebude minimálně po tuto dobu dál škodit.

Základní pravidlo zní: Nikam nevolat

Já vím, i tak si říkáte: „Co bych se zdržoval komunikací s policií a soupisem nějakého protokolu na policejní stanici. Stejně je šance na dopadení toho šmejda malá a já jen ztratím spoustu času.“ Rozhodnutí na řešení záležitosti je na vás. Ale v každém případě platí základní pravidlo. Na telefonní číslo u zámečku nevolejte, mohlo by vás to následně mrzet. Hlavně se nevystavujte žádnému zbytečnému riziku. Nevíte, s kým máte tu čest a co všechno vám hrozí. Navzdory tomu, že visací zámek na klice dveří auta působí na první pohled spíše jako velmi hloupý žert.

Máte výhodu, víte jak nenaletět

Důležité je se uklidnit a zvolit variantu řešení, kterou pokládáte především pro sebe za co nejjednodušší. I když třeba zaplatíte tisícovku za demontáž zámečku, říkejte si, že jste mohli přijít o mnohem víc. Kvůli tomu se svět nezboří. Optimismus a nadhled jsou zde na místě. Přejeme vám, ať vás nic takového nepotká. A když už se to stane, tak ať vás řešení tohoto krátkodobého problému stojí co nejméně. Nebudete první ani poslední, kdo se s fintou v podobě visacího zámku na klice vozu setká. Ale právě vy budete ti, kdo fintě šmejdů nenaletí. Už totiž víte, jak se k jejich triku správně postavit.       

S jakým podvodem jste se kdy v roli řidiče setkali vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články