Na svém autě má najeto přes milion kilometrů. Od 330 000 km nevyměnil olej, jak nyní vypadá motor?

Pravidelná výměna oleje je základ pro správný chod motoru, to ví asi každý. Jeden polský řidič jej však na svém voze po 330 000 km přestal měnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výměnu oleje předepisují výrobci automobilů většinou po 10 až 15 000 kilometrech nebo po roce. Existují také oleje, u kterých je životnost prodloužena na dva roky. Každopádně to by měl být úplný strop pro výměnu za nový. Většina řidičů tyto intervaly dodržuje proto, že si chtějí motor svého automobilu udržet v dobré kondici. Najde se však případ, kdy řidič najel přes milion kilometrů, ale olej přestal měnit ve 330 000. Je až neuvěřitelné, že to jeho naftový automobil zvládl.

Muž chtěl ušetřit, a tak neměnil olej v motoru

Muž dlouhodobé zanedbání nejdůležitější údržby automobilu okomentoval tak, že chtěl obejít systém a ušetřit peníze za nákup nového oleje a filtru. Přestože se jednalo o menší nákladní automobil, pravidelná údržba zde byla na místě. Majitel vozu dodal, že na každých 2000 kilometrů si motor vzal přibližně litr oleje, a tak se mu nechtělo zbytečně vyhazovat peníze za nákup nového a jeho výměnu.

iZdroj fotografie: Uživatel WarsztatPL / Public Domain

Přetáhnutí intervalů výměny může mít fatální následky pro motor

Nákladní automobil má v tuto chvíli najeto přes milion kilometrů, a přesto, že se od hranice 330 000 km neměnil olej, zatím jede bez problému. Takové štěstí je však pouze výjimečné, a u většiny ať už osobních, nebo nákladních automobilů by tento čin měl s největší pravděpodobností na svědomí drahou poruchu motoru. Majitel vozu na svou obhajobu řekl, že musel po každých 2000 kilometrech dolít přibližně litr nového oleje.

Pravidelně doléval nový olej do motoru

Pouhé dolití nového oleje ale nestačí. Přestože je dolitý olej úplně nový, nikdy nezachová v kombinaci s použitým takové vlastnosti, jaké motor potřebuje pro správné mazání a funkci celého systému. Nedokáže zajistit dostatečné chlazení, ani tak dobrou ochranu motoru před korozí, jako nový olej.

iZdroj fotografie: Uživatel WarsztatPL / Public Domain

Z tohoto případu si tedy rozhodně neberte příklad, protože nemusíte mít takové štěstí jako polský řidič. Zanedbání údržby většinou vede k razantnímu zkrácení životnosti motoru automobilu, což se vám v konečném důsledku nevyplatí.

Zdroj: Warsztat

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru