Na trh vstupuje nová značka automobilů. Za zády má nadnárodní giganty

Čínský výrobce elektromobilů oznámil oficiální značku Zeekr, která znamená pozměnění jeho plánů kvůli značnému poklesu zisků během loňského roku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čínská automobilka Geely Automobile oznámila v úterý spolu s partnerskou společností Zhejiang Geely Holding Group společný směr v oblasti elektromobilů. Ten zahrnuje zahájení nové značky jménem Zeekr poté, co se profit společnosti minulý rok propadl o 32 %. Při procesu výměny akcií Geely Automobile uvedla, že podnik bude pracovat na výzkumu a vývoji, nákupech a prodejích chytrých elektromobilů pod značkou Zeekr.

Společný záměr pod jednou vlajkou

Geely Automobile a partnerská Zhejiang Geely Holding Group následně společně investují 2 miliardy yuanů právě do nového podniku. Podle prohlášení tak Geely Automobile bude vlastnit 51 % společnosti. V předchozích zprávách byla agentura Reuters obeznámena lidmi obeznámenými s celou záležitostí s dalšími plány společnosti Geely pro novou společnost i její značku. Co je vlastně Geely jako firma zač?

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejprestižnější čínská automobilka na světě díky svému partnerství s Volvo Cars a Daimlerem. V roce 2020 zveřejnila zisk 5, 53 miliardy yuangů, což je asi 850 milionů dolarů. V roce 2019 to bylo ale 9,19 miliard yuanů, protože prodeje aut byly zasaženy pandemii covidu 19. Podle více datových zdrojů se očekávalo, že profit bude asi 4,02 miliardy yuanů, podle odhadů společnosti Refinitiv data. Příjmy klesly z předchozího roku o 5 % na 92,11 miliarda yuanů.

Jak se firmě dále dařilo

Automobilka Geely Automobile prodala v loňském roce 1,32 milionu aut, což je pokles proti prodeji 1,36 milionům v roce 2019. Tento rok očekává celkový objem o počtu 1,53 milionů jednotek. Její partnerské společnosti očekávají v prvních měsících tohoto roku její příval, protože výrobce si tvrdě jde za svým cílem stát se vedoucím výrobcem elektromobilů, stejně jako hlavním dodavatelem souvisejících služeb a inženýrské výroby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Automobilka Geely Automobile a Volvo Cars minulý měsíc opustili svoje původní plány na spojení a místo toho zahájily provoz jako oboustranná kombinace tvořící novou obchodní entitu. Tím propojily svoje síly a operace a rozšířily vzájemné doplnění možností a spolupráci v oblasti elektromobilů. Je otázkou, co tento nepochybně ambiciózní plán přinese, protože ohrožující vlivy nejsou zažehnány a jejich dopady určitě nezmizí ze dne na den.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články