Nadšenec koupil starou Dacii. Pak zjistil, že je to poklad - AutoŽivě

Nadšenec koupil starou Dacii. Pak zjistil, že je to poklad

V roce 2012 uviděl 38letý Magureanu starou Dacii 2000 na rumunské webové stránce a koupil toto vozidlo za 1500 eur. Tušil, že bude vzácné. „Bylo to v Bukurešti a chlapík, který ho prodával, nevěděl, jaký má to auto za sebou příběh,“ říká Magureanu, na středověkém náměstí v Sighisoaře, městečku v Transylvánii, kde se koná klasický závod Dacia rally. Po pečlivé kontrole dokladů Magureanu zjistil, že staré vozidlo bylo kdysi vlastněno státem a jeho úkolem bylo vozit Ceausesca na jeho oficiálních výjezdech po Rumunsku. Magureanu, renovátor starých automobilů – samouk, od té doby strávil roky, než Dacii vzkřísil.
„Nejsem žádný fanoušek Ceaucesca, nebyl to dobrý člověk, ale z historického hlediska se mi líbí, že po něm vlastním auto“ říká Magureanu. „Pojmenoval jsem to auto Tovarăšu, což v rumuništině znamená „soudružka“

Dacia 2000, vyráběná v roce 1982, byla na svou dobu překvapivě technicky porkočilá: disponuje posilovačem řízení, elektrickými okny, centrálním zamykáním, klimatizací a dokonce i tempomatem – to jsou všechno vzácné technologie pro vůz postavený v době, kdy se centrálně řízené Rumunsko začínalo ekonomicky propadat. Dokonce ani dnešní moderní Dacie takovou výbavu nemívají. Dodatečné šrouby na kolech a pochromované ozdoby tehdy utvrdily Magureana, že to není běžná Dacia 2000; musela patřit někomu důležitému.

Později na přehlídce Made in Romania, kde Magureanu vystavil své auto, byl osloven jedním z starých osobních řidičů Nicolae Ceausesca. Řidič potvrdil, že je to vůz zemřelého diktátora a poukázal na některé fascinující detaily.

„Byl jsem šokován, když mě našel, slyšel o výstavě a věděl, že tam budu, takže přišel jenom kvůli mně,“ říká Magureanu. „Řekl mi, že otvory v palubní desce byly kvůli tomu, aby si zde bodyguard mohl odložit zbraň a říkal, že tempomat nikdy nefungoval – ani nyní není v pořádku.“ Kromě toho se dlouholetý rumunský vůdce nejraději vozil na sedadle spolujezdce, ačkoliv nejpohodlnější jsou prý zadní sedadla. Tam seděli bodyguardi.

Automobilka Dacia byla založena v roce 1966 a vyrábět začala přesně před 50 lety, v roce 1968. Jméno Dacia pochází od pradávných Dáků, původních obyvatel Rumunska. Nyní je ve vlastnictví společnosti Renault a od začátku vlastně vyráběla licencované Renaulty z dílů dovážených z Francie. I diktátorova Dacia 2000 je vlastně kopií Renaultu 20, tento kus byl dokonce smontován ve Francii a byla vyměněna pouze loga. Ale například na volantu a řadicí páce zůstalo diamantové logo pařížského výrobce.

92 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 207 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Za návštěvu hospody zaplatíte až 6 000 Kč měsíčně. „Popíjet“ budou moci pouze testovaní, jenže antigenní test nestačí
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů