Nákup vozidla ze zahraničí má své výhody i rizika. Pozor si dejte na tyto mimořádné jevy a události

Dovoz vozidla ze zahraničí je nutno nepodcenit. Pozor si dejte na veškeré dokumenty i na mimořádné situace, po kterých se mohou prodávat vozidla se zamaskovaným poničením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trh s ojetinami je stále docela v napětí. Jednak nejsou mladé ojetiny z roku 2020, kdy prodeje byly utlumeny různými nařízeními, a pak také řada lidí nákup auta odkládá na neurčito. Situace a nestabilita s vidinou, že „nevíme, co bude zítra“ prodeji aut nepřidává. Ceny ojetých ročních aut jsou kolikrát vyšší, než byly původní ceníkové. Řada aut je také v inzerci vystavená, ale je vlastně už prodaná. Možným způsobem je i podívat se na zahraniční inzerci a dovézt auto ze zahraničí.

Dovoz ze zahraničí

Ačkoliv je dovoz značně lákavý, protože na západ od našich hranic mají větší trh, tedy i více kupujících zákazníků, ne vždy je to však výhrou. Nákup auta přes internet je značně riskantní. U aut platí více než u jakéhokoliv spotřebiče, že jej chcete vidět a vyzkoušet. U nás je řada firem specializujících se na dovoz ze zahraničí, ale i tak je dobré si prověřit auto před koupí například vyhledáním VIN čísla karoserie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnes lze už i vyhledat VIN v zahraničí, takže je možné zjistit, v jakém stavu auto bylo před dovozem k nám do ČR. Toto je asi jediná možnost, jak si prověřit vůz ještě před tím, než se na něj pojedete podívat na druhou stranu republiky či přímo do zahraničí. Na místě je pak určitě vhodné provést veškeré kontroly auta, jeho funkčnost, chtít vidět co nejvíce dokumentů k vozu atd. Problém nastává, když doklady nejsou nebo je prodávající nechce ukázat. 

Po vlastní ose nebo přes firmu

Zde se láme chleba co do financí. Požádáním firmy sice přenesete rizika spojená s dopravou auta ze zahraničí na dovozní firmu, ale zároveň jim za tuto službu zaplatíte. S některými dovozci se lze dohodnout, že pojedete s nimi a auto si prohlédnete. V tom případě je dobré vytipovat si i jiné automobily pro případ, že původně vyhlídnutý by byl v jiném stavu než vám prodejce tvrdil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud pojedete pro vozidlo sami, nezapomeňte vyrazit s předstihem, protože budete potřebovat vyřídit převozní značky (pokud si vozidlo koupíte a pojedete s ním zpět po vlastní ose) a to vám zabere čas. Na úřadech mají otevřeno také jen omezenou dobu. Mohlo by se vám pak stát, že taková akce vás bude stát i 3 dny vašeho času. Vyplatí se vybírat u značkového dealera než u neznámého prodejce. Nezapomeňte na povinné ručení a zkontrolujte platnost STK. Pokud povezete zakoupené auto na vleku, převozní značky nepotřebujete.

Sledujte situaci v zemi, odkud vozidlo pochází

Pokud si vozidlo vyberete, zjistěte si, jestli se v dané zemi nedělo něco mimořádného (přírodní jev, velká hromadná nehoda, rozsáhlý případ krádeže atd.). Příkladem mohou být záplavy v Německu v červenci 2021, kdy došlo i k poničení mnoha vozidel v autosalonech. Auta zamířila hlavně na polský trh, ale i k nám. Prodejci se snažili škody co nejlépe zamaskovat, vozy měly poškozený interiér, zrezlý podvozek, nefunkční elektroniku atd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co po příjezdu do České republiky

Jakmile dovezete auto domů, tak začne druhá půlka záležitostí. S vozem je třeba dojet na STK kvůli emisím a evidenční kontrole. Po absolvování procedury na STK se připravte na návštěvu úřadu. Pokud lze, na úřad je dobré se objednat. Neztratíte tolik času a budete mít přidělenou hodinu, kdy si na vás udělají čas. Je zapotřebí jít na úřad se všemi dokumenty, tedy i s platnou zelenou kartou (povinné ručení). Bez toho vám na úřadu nevyhoví a nedostanete značky.

Na co si podle vás dát ještě pozor při nákupu vozu ze zahraničí?

Zdroj: Autorský komentář Filipa Střechovského

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články