Namířili policejní radar na dům. Ukázala se rychlost 12 km/h

                   

Policejní radary jsou pomocníkem, díky kterému je možné měřit rychlost řidičů a pokutovat je, pokud ji překročí. Jsou pravidelně kontrolovány a kalibrovány, a tak se málokdo zamýšlí nad tím, zda skutečně fungují tak, jak by měli. A právě proto se reportéři z polského pořadu Państwo w Państwie, který by se dal přeložit jako „Stát ve státě“ rozhodli pro zajímavý test a použili k němu certifikovaný policejní radar.

Namířili ho na dům a změřili jeho „rychlost“

Nerozhodli se měřit auta nebo jiné dopravní prostředky. Rozhodli se, že změří obyčejný stojící dům a samozřejmě očekávali, že policejní radar ukáže hodnotu nulovou. Jaké bylo jejich překvapení, když se na radaru ukázala rychlost 12 kilometrů v hodině. Tím jejich test neskončil a zkusili radar zamířit také na obrubník. I ten se podle přístroje pohyboval, a to dokonce rychleji než dům. A to rychlostí 14 kilometrů v hodině. To bylo celkem zajímavě zjištění.

Policie: Radar nebyl používán správně

Podle policie byl radar používán nesprávně. Oficiální vyjádření zní, že reportéři sice použili certifikovaný policejní radar, ale v rozporu s návodem k použití. Pokud by ho respektovali a používali ho tak jak mají, k tomu, k čemu je určený, k podobným chybám by prý nedocházelo. Tím chce polská policie naznačit, že v rukou policistů jsou radary používány, jak mají a k chybám měření nedochází. Mimo jiné i proto, že řidiči nikdy nejsou měřeni takzvaně „z ruky“, ale radar je vždy umístěný na stativu.

Měří správně nebo ne?

Pořad Państwo w Państwie pochopitelně vyvolal mnoho otázek, které jsou spojeny s tím, zda policejní radary měří nebo neměří správně? Zda náhodou nedochází k tomu, že si k rychlosti něco připočítají, a i slušný řidič následně musí platit pokutu, i když reálně nic nespáchal. Policie něco podobného vylučuje a ohání se požadovanými certifikacemi. Naproti tomu novináři mají jasný důkaz toho, že dům se podle radaru „pohyboval“ a to zhruba rychlostí běžícího člověka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články