Nařízení, které zná jen pár % řidičů: Co vy? Také nevíte, jak se v této dopravní situaci zachovat?

Jednoduché pravidlo, které si může zapamatovat každý. Přesto ale řidiči netuší, co mají dělat, a riskují životy jiných lidí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Všichni řidiči by měli znát pravidla silničního provozu. A také by je měli umět používat v praxi. Nicméně realita všedního života ukazuje, že skutečnost je bohužel jiná. Řidiči neznají pravidla silničního provozu, ti starší si matně vzpomínají na to, co kdysi slyšeli v autoškole. A navíc motoristé neumí používat pravidla v praxi, dělají chyby, bourají a vyvolávají často nebezpečné a konfliktní situace.

Řidiči neví, co mají dělat. Je to vidět dnes a denně na silnicích

Na silnicích se tak často stává, že řidiči nedodržují pravidla silničního provozu. Toto chování má tedy několik důvodů, včetně nedbalosti, netýká se pouze nedostatečného vzdělání ohledně předpisů nebo nedodržování pravidel. To zahrnuje i nedostatečné znalosti ohledně záchranářské uličky. Záchranářská ulička nebo také koridor života je základním pravidlem bezpečnosti na silnicích, které je povinností všech řidičů.

iZdroj fotografie: BESIP

Jejím účelem je umožnit volný průjezd zásahovým vozidlům, jako jsou hasičská auta, záchranné vozy a policie, aby mohly rychle dosáhnout místa události. Záchranářská ulička se tvoří tak, že řidiči ustoupí a vytvoří mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd těchto vozidel. Podle § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích je povinností řidičů vytvořit záchranářskou uličku v několika situacích. Kdy tedy záchranářskou uličku dělat? 

Naši sousedé usnadní průjezd záchranářům. Řidič se o nich dozví z radia

Když je dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy zablokovaná kolonou stojících nebo pomalu jedoucích vozidel. Na dvouproudé komunikaci se obě řady vozidel rozestupují co nejblíže k okrajům vozovky, řidiči v levém pruhu se řadí vlevo a řidiči v pravém pruhu se řadí vpravo. Na tříproudé komunikaci se řidiči v levém jízdním pruhu řadí vlevo ke svodidlům, řidiči jedoucí ve středovém a pravém pruhu se řadí vpravo ke krajnici. Funguje pravidlo pravé ruky!

Stačí se podívat na pravou ruku a řidič ví, kam má popojet

Palec znázorňuje levý pruh, mezera mezi palcem a ukazovákem záchranářskou uličku. A ostatní prsty zbylé pruhy řazené vpravo. Řidiči mohou vjet i na krajnici mimo vozovku nebo do křižovatky na červenou, pokud to situace vyžaduje. Řidiči by měli vědět, jak se ulička vytváří a jak se v ní chovat, aby se minimalizovala zdržení a zlepšila se bezpečnost na silnicích. Situace na silnicích ukazuje, že řidiči neumí tvořit záchranářskou uličku. Pokud někdo netuší, jak ji vytvořit, měl by co nejdříve tyto své znalosti doplnit. Pravidlo pravé ruky je jednoduchou pomůckou.

Víte, jak na záchranářskou uličku?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články