Naučte se poznat kvalitní ojetinu. Experti radí, jak na to

                   

Koupě ojetého vozu není nic jednoduchého. Hlavně proto, že trh je doslova přesycen různými pochybnými inzeráty a vozy, a tak je třeba dát si dobrý pozor na to, co kupujete a z čeho vybíráte. Jak se nenapálit? Dejte na rady odborníků, kteří vám poradí, na co hledět.

Soukromá osoba, nebo bazar?

Je dobré vědět, že první rozdíl v nabízených vozech může být už v tom, zda je nakupujete v bazarech, nebo přímo od majitelů. Přímý prodej má tu výhodu, že při prodeji vozu neexistuje žádný mezičlánek a tak prodávající dostane přesně tolik, jaká je optimální cena vozu. Obvykle jde o tu jistější cestu, pokud jste na straně kupujícího.

Naopak v bazarech je problém to, že jsou prostředníkem. Prodávající chce určitou cenu a bazar chce na voze i něco vydělat. A v tu chvíli může nastat problém, kdy se z vozu dělá něco lepšího, než ve skutečnosti je. Existuje řada postupů, jak se dá něco vylepšit a zamaskovat. Proto je dobré myslet na větší obezřetnost.

Papíry jsou základ

To první, co je vhodné udělat, je kontrola papírů. Tedy dokumentů k vozu. Základem je, aby vše co je v technickém průkaze sedělo s vozem. A to, ať už jde o VIN který je na několika místech, nebo i o barvu a další věci, které jsou psány a které by auto mělo mít. Vhodné je zaměřit se i na servisní knížku. Pokud existuje a je správě vedena, je to jenom plus.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Technický stav pomůže odhalit odborník

Pro laika nemusí být jednoduché odhalit správně technický stav vozu. Je proto na místě mít k ruce i někoho, kdo vozům rozumí a vyzná se. Ten by měl auto nejenom zhodnotit pohledem, ale měl by mít možnost nechat si ho zvednout a zkontrolovat ho. Férový prodejce to umožní. Pokud se zdráhá, buďte na pozoru. Dost možná vám něco tají.

Zaměřte se na funkčnost

Bez zkušební jízdy auto nikdy nekupujte. Zatímco odborník se bude zaměřovat na zvuk motoru a další věci, které pomůže odhalit jeho sluch, vy byste se měli zaměřit na různé drobnosti. Není nic neobvyklého, že prodejce záměrně zamlčí řadu věcí, jako jsou třeba nefunkční okénka, horší intenzita foukání, nefunkčnost klimatizace nebo topení, či to, že mají vadu některé prvky výbavy. Nebojte se vše postupně vyzkoušet. V tu chvíli budete mít možnost nákup odmítnout, nebo vyjednat si slevu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zjistěte si minulost

Dnes už není problém nechat si za určitý poplatek vyjet i informace z minulosti. Zde se dozvíte třeba to, zda sedí stav najetých kilometrů, tak i to, zda bylo auto například bourané. Nutné je ale dodat, že tyto výpisy něco stojí a tak je na místě využít jich skutečně až u těch vozů v tom nejužším výběru. U takových, které vám ve všech ohledech vyhovují a toto chcete mít v ruce jako určitou jistotu, že je vše v pořádku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články