Navigace Google Maps přinese řadu nových funkcí. Řidiči na ně dlouho čekali

Bez chytrého telefonu a navigace se neobejde řada řidičů. Připravovaná novinka ulehčí život, otázkou je, za jak dlouho.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Navigace je dnes nedílnou součástí výbavy každého automobilisty. Není záměrně řečeno automobilu. Byly doby – a u některých výrobců aut stále tento fenomén přetrvává – že za navigaci v autě řidič připlácel desítky tisíc. Racionálnější, tedy levnější volbou pak bylo buď dokoupení externí navigace, anebo později využití aplikace v mobilním telefonu.

Navigace je oblíbená, ale má své mezery

Internetový gigant Google dlouhodobě pomáhá řidičům prostřednictvím Google Maps. Teď by měly být uvedeny v život další funkce těchto map, na které řidiči dlouho čekali. Google totiž jejich podněty sbíral více než rok a další rok mu trvalo je zapracovat. Již dnes si řada řidičů nedokáže představit jezdit bez spuštěné navigace Google Maps. Oblíbená aplikace se hodí jak při dlouhých cestách, tak i za jízdy městem.

iZdroj fotografie: Ala_z / Creative Commons / CC-BY-SA

Díky ní se dá efektivně vyhnout dopravním zácpám a najít alternativní trasu, pokud je na cestě nějaká překážka. Plné využití Google Maps však vyžaduje sdílení polohy a nutnost přenosu dat. To samozřejmě ubírá data z tarifu a zajímá to jistě řidiče, kteří nemají neomezený přísun dat od operátora. Další negativní stránkou je vybíjení telefonu při datovém přenosu. Nijak nepomáhá fakt, že se musí neustále odemykat obrazovka.

Používáním se mobil vybíjí, je třeba často nabíjet

V důsledku toho musí řidič poměrně záhy připojit chytrý telefon k napájení. To může vyvolat nekomfortní situaci pro řidiče, kteří nemají v autě nabíjecí kabel. Ten, kdo chce šetřit, může zapnout obrazovku pouze v důležitých uzlech a bodech trasy. To ale hrozí, že motorista nějaký milník, například odbočku, přejede. Jak tedy pomůže následující změna, novinka, řidičům? Tyto problémy naštěstí brzy zmizí, protože Google chystá převrat ve své aplikaci.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Brzy by se měly na zamčené obrazovce objevovat také zprávy z Google Maps. Měly by to být například informace o předpokládané době příjezdu, směrování na další výjezdy, odbočky a ostatní silniční manévry. Mapy Google také změní samotnou trasu, pokud se řidič odchýlí od původní trasy. Pro obnovení aplikace nebude nutné odemykat obrazovku smartphonu.

Nové funkce v Mapách Google by měly fungovat v režimech jízdy autem, jízdy na kole a chůze. Není zatím jasné, kdy přesně bude aplikace vylepšena, implementace může trvat i řadu měsíců. Novinka se jistě objeví na zařízeních s operačním systémem Android, pravděpodobně bude kompatibilní i s produkty značky Apple, tedy iPhony se systémem iOS 16.1 a vyšším. U těch ale s vysokou pravděpodobností se zpožděním.

Používáte v autě navigaci?

Zdroj: Google
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články