Návod, jak oživit vybitou autobaterii běžným domácím nástrojem

Zejména v zimním období může autobaterie vypovědět službu velmi rychle. A pokud nemáte po ruce kabely, lze ji oživit pomocí nástroje, co má doma každý.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Kdo v zimě o baterii nepečuje nebo jezdí už delší dobu s tou samou a pouze ji dobíjí, může být jednoho dne nemile překvapen. Obecně je největším nepřítelem mráz, který může snížit kapacitu akumulátoru až o 30 % už při -10 °C, ale problémy mohou být i v létě. Pokud vám baterie vypoví a vy zrovna nemáte po ruce nabíječku, startovací powerbanku nebo startovací kabely a hodného souseda, můžete ji oživit pomocí „po domácku“.

Oživení autobaterie pomocí očištění

Pokud veškeré pokusy selžou, nebo zrovna nemáte po ruce žádný z nástrojů na dobití akumulátoru, můžete zkusit baterii vyčistit. Po určité době se na dně usazuje oxid a další chemické prvky, a v roztoku se vytváří různé sraženiny, které zabraňují průchodu elektrického náboje. I když si baterie stále nějaké napětí udržuje, nemusí to být dostatek na nastartování motoru, ke všemu toho zmrzlého.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Oživování autobaterie kabely bývá nejčastějším způsobem

Cílem je tedy uvolnění nepropustného „podloží“, k čemuž je potřeba baterii vyčistit a následně „zkompletovat“. Postup funguje pouze u starších akumulátorů, nikoliv u bezúdržbových, co jsou zadělané a nelze se do nich dostat. A zároveň by se do něj měli pouštět pouze technicky zdatnější jedinci, ostatní nechť raději vyzkouší klasické způsoby, případně si zavolají automechanika nebo odtahovku.

Ještě, než se pustíte do práce, zkontrolujte konektory drátů, zda-li nejsou zoxidované nebo neobsahují nánosy nějakých nečistot. I to by mohlo být důvodem, proč auto nestartuje (startér by neměl správný kontakt s autobaterií). Pokud je vše v pořádku, pak postupujte následovně:

  • Demontujte baterii z vozidla
  • Do čistého kbelíku nebo plechovky vylijte elektrolyt (nevylívejte ho!, bude se hodit)
  • Jakmile bude akumulátor prázdný, bude potřeba vyčistit olověné desky od usazenin
  • Připravte si vodu (v lahvích nebo tekoucí) a balíček krystalové sody (nikoliv jedlé)
  • Do lahve o objemu 1,5 litru nasypte asi polovinu sody (cca 250 gramů) a pořádně ji protřepejte
  • Roztok opatrně nalijte do baterie pomocí trychtýře a odstupte (dojde k silné chemické reakci a následnému rozpouštění usazenin)
  • Nechte baterii v tomto stavu několik hodin (3 – 5) a počkejte, než reakce skončí
  • Vylijte všechen roztok i s usazeninami a propláchnete baterii čistou vodou
  • Nalijte zpět dříve vypuštěný elektrolyt a případně ho dolijte destilovanou vodou
iZdroj fotografie: Unsplash.com
V zimě zůstávají baterie prakticky nechráněné

Jakmile budete mít vše hotové, můžete baterii vrátit pod kapotu automobilu, připojit a nastartovat. Takto očištěný akumulátor by měl být o mnoho výkonnější než předtím, nejde však o stálé řešení. Tak jako tak byste ho měli co nejdříve nahradit novým.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články