Pronájem auta do zahraničí: co dělat v případě poruchy nebo autonehody

Možná jste už přemýšleli nad pronájmem auta na zahraniční dovolenou. Pak vám ale v hlavě naskočila obava: co když budu mít nehodu a auto se poškodí nebo snad nastane technická porucha? Některým situacím na silnici jednoduše předejít nedokážete. Kvalitní půjčovny vás ale ve štychu nenechají.

Co dělat v případě nehody zapůjčeného auta v zahraničí? i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Autopůjčovny kromě pronájmu v tuzemsku standardně nabízí také zapůjčení auta do zahraničí – zejména pokud jde o krátkodobý pronájem auta. Jeho výhodou mimo jiné je, že máte auto celou dobu k dispozici a nemusíte tak řešit pronájem auta až v zahraničí, kde chcete například prozkoumávat svou cílovou destinaci.

Pokud se rozhodnete cestovat za české hranice, nemusíte se navíc bát, že pojedete nepřipravení. Ještě před cestou dostanete od autopůjčovny jasné pokyny, potvrzení o zapůjčení vozidla do zahraničí, arch na zapsání nehody a kontakt na zaměstnance autopůjčovny v případě jakýchkoliv problémů. Součástí služby je rovněž havarijní pojištění a povinné ručení.

Co dělat, když se vám stane v zahraničí dopravní nehoda

Někdy stačí chvíle neopatrnosti, jindy bezohledný řidič a nehoda je na světě. Ať už jste ji zavinili vy, nebo někdo jiný, je potřeba se poradit se zástupci autopůjčovny a ve většině případů zavolat místní policii. A to především proto, abyste se vyhnuli případným sporům s pojišťovnou. I když se nejčastěji jedná o odřeniny laku, ťukance a promáčknutí, je nutné sepsat záznam z nehody, vše důkladně nafotit a dodržovat stejný postup jako v Česku. 

V rámci záznamu je potřeba vyplnit následující informace:

  • Datum, čas a místo nehody,
  • osobní údaje všech řidičů,
  • popis škody na vašem a druhém autě,
  • informace o autě (registrační značka, barva, výrobce),
  • okolnosti nehody.

Tip: Pořízením fotografií o nehodě bude dokumentace kompletní a lépe průkazná.

V dalším kroku zavolejte do své autopůjčovny a vysvětlete, co se vám stalo. Číslo na krizovou linku najdete na vizitce nebo přímo ve smlouvě, kterou doporučujeme mít vždy v autě. Nezapomeňte pracovníkovi autopůjčovny sdělit také číslo rezervace (smlouvy), aby vás v systému mohl dohledat co nejrychleji. Během telefonátu se dozvíte další praktické instrukce, jak postupovat a co nahlásit pojišťovně.

Co dělat, když se u půjčeného auta objeví porucha

Půjčovny aut do zahraničí pronajímají novější a pečlivě servisovaná auta. Nicméně může se stát, že se cestou něco porouchá a vy se ocitnete v cizí zemi s nutností tyto technické patálie vyřešit. Ani v tomto případě vás kvalitní a prověřené autopůjčovny nenechají na holičkách.

Pokud jde o lehkou závadu, která jde odstranit na místě, můžete se s autopůjčovnou dohodnout na opravě svépomocí, nebo auto zavést do nejbližšího autoservisu. Klíčové je rozlišovat, zda se jedná o závadu v důsledku technické poruchy vozu, nebo o poškození, které bylo způsobeno vnějšími vlivy, řidičem nebo třetí stranou. 

V případě technické poruchy vám férová půjčovna aut následně proplatí všechny náklady, které v důsledku opravy vznikly. Nezapomeňte si vždy vzít fakturu nebo doklad ze servisu, abyste mohli autopůjčovně vše řádně doložit. V případě neopravitelné poruchy musí autopůjčovna zajistit odtah, poskytnout vám finanční kompenzaci v rámci nevyužitých dnů, nebo vám nabídnout náhradní auto. To platí jak v případě krátkodobých, tak dlouhodobých pronájmů aut.

Poruchy způsobené v rámci pojistné události nebo vnějších vlivů, jako jsou přírodní živly nebo cizí zavinění, se řídí podmínkami pojišťovny a zákonnými předpisy jednotlivých států. Pro tyto účely je žádoucí si vždy sjednat dodatečné cestovní pojištění, které je většinou cenově velmi dostupné a ochrání vás před jakýmikoliv vícenáklady, které by mohly vzniknout.  

Jestli vás zajímají další možné scénáře, doporučujeme se vždy v autopůjčovně doptat na konkrétní situace, výši a podmínky pojištění nebo cenu za připojištění. Pokud si vyberete kvalitní a osvědčenou půjčovnu aut, kterou je například i autopůjčovna Taggart v Praze, můžete se spolehnout na kvalitní zákaznickou podporu i to, že vám půjčovna bude k dispozici během jakýchkoliv potíží v Česku i v zahraničí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články