Nejčastější příčiny problému s akcelerací automobilu

Problémy s akcelerací motoru mohou způsobit řadu nepříjemností v provozu. Některé z nich však můžete rozpoznat i sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do velice nepříjemné situace se můžete dostat, když vaše nezrychluje tak rychle, jak byste potřebovali, nebo nezrychluje vůbec. Na vině může být několik ať už jednodušších, nebo složitějších problémů, které si můžete vyřešit buď sami, anebo svěřit váš vůz do péče zkušeného mechanika. Důležité je problém řešit dřív, než způsobí nějakou nehodu nebo se ještě zhorší. Prevencí proti problémům obecně je pravidelná údržba.

Problém se spojkou

Nezrychluje váš automobil při sešlápnutí plynového pedálu a jen se zvyšují otáčky? S největší pravděpodobností se jedná o problém se spojkou, která kvůli opotřebení lamely prokluzuje a místo akcelerace vašeho vozidla dochází především ke zvyšování otáček a zvuku. Důsledkem bude nepohodlná jízda a opravě se nevyhnete.

Problémy s řídicí jednotkou

Chyba v elektronické řídicí jednotce může mít za následek špatnou akceleraci vašeho vozu po sešlápnutí plynového pedálu. ECU neboli Elecronic Control Unit, česky také elektronická řídicí jednotka může například při chybě kvůli znečištění přimět počítačový systém, aby si myslel, že automobil produkuje nadměrné množství spalin a v důsledku toho přiměje motor, aby snížil výkon, což způsobí problémy se zrychlováním. Řídicí jednotka může také poskytovat nesprávné hodnoty, pokud nějaký ze senzorů nefunguje správně.

i

Zanesený palivový filtr


V palivu a především na spodu palivové nádrže se postupem času shromažďují a usazují různé nečistoty, které se pak dostávají do filtru, kde se zachytí. Pokud bude filtr už moc znečištěný, může blokovat přísun paliva do motoru, což způsobí špatnou akceleraci vozu. Tomuto problému se dá jednoduše předejít pravidelnou výměnou palivového filtru, nejlépe v intervalech, které určuje jejich výrobce.

Poškození a netěsnost hadic nebo trubek

Pokud je ve vašem automobilu poškozená nebo dostatečně dobře netěsní nějaká hadice nebo trubka, která vede palivo a vzduch, může mít vozidlo problémy s akcelerací. Případnou netěsností nebo poškozením se může dostat dovnitř vzduch, který se pak motor nasává místo paliva a ztrácí výkon nebo může vynechávat. Na vině může být také zanesení těchto hadic a trubek nečistotami, které rovněž zamezí správnému průtoku paliva nebo vzduchu do motoru.

i

Další problémy ztráty výkonu při akceleraci

Na vině této nepříjemnosti můžou být například špatné zapalovací svíčky, vadné palivové čerpadlo, špatně fungující vstřikovače a další poruchy akčních členů. Může se také jednat o problém u některého ze snímačů, například snímače kyslíku, snímače klikového hřídele, polohy vačkové hřídele a všech snímačů, které spolupracují s řídicí jednotkou. V poslední řadě se můžete zaměřit na mechanické vady, jako je ucpané výfukové potrubí, znečištěný vzduchový nebo palivový filtr ale taky nízká komprese motoru.

Co se stane, když budete ignorovat špatnou akceleraci vašeho vozidla?

Některé problémy způsobující špatnou akceleraci automobilu nejsou příliš vážné, přesto byste je měli řešit. Sami od sebe nezmizí a budou se stále zhoršovat. Navíc hrozí riziko, že špatně diagnostikujete, v čem je problém. Pravá porucha však může způsobit postupem času daleko vážnější a nákladnější opravu, než jste si původně mysleli. Nejlepším řešením je proto nechat vozidlo opravit zkušeným mechanikem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články