Co by rozhodně nemělo chybět v autě každého správného řidiče

Pokud se vydáte na cestu autem, je jedno, jestli se jedná o návštěvu sousední vesnice nebo jedete stovky kilometrů na dovolenou. Důležité je být vždy připraven.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V automobilu byste měli mít předměty, které vám pomohou, pokud nastane nepředvídatelná situace a budete muset zastavit a auto opravit. Některé položky máte v autě v rámci povinné výbavy, některé nezaberou ani mnoho místa a určitě se budou hodit. Většinou nás na cestách překvapení banální situace, která si žádá rychlou reakci. Navíc některé položky budete potřebovat v zimě a na léto je můžete schovat do garáže.

V autě rozhodně nesmí chybět papírová automapa

Dnešní doba sice nabízí navigační systémy, které usnadní cesty a také ušetří čas, ale stejně je dobré mít po ruce klasickou papírovou verzi, protože se elektronika může kdykoliv pokazit (vybije se a nemáte nabíječku, není signál atp. Chybět by neměla ani menší hotovost. Pokud vás přepadne chuť na něco dobrého nebo jen nestíháte svačinu, dejte si do auta několik tyčinek. V létě spíše müsli tyčinky, které nejsou obalené v čokoládě, v zimě můžete jakoukoliv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro ty, kteří jsou srostlí se svým telefonem, je potřeba nabíječka do auta. Dnešní modely telefonů i automobilů takovou možnost nabízejí. Ostrý nůž se hodí vždycky, třeba při nehodě na rozříznutí bezpečnostních pásů. Do auta si připravte také baterku, několik základních nástrojů (kladivo, šroubovák, kleště) a také láhev pitné vody. Tu využijete nejen při hašení žízně, ale také se může hodit do komponent v motoru.

Mezi povinnou výbavu patří autolékárnička nebo reflexní vesta

I když to není povinnost, hodně řidičů v autě vozí i hasicí přístroj nebo automobilový kompresor. Chybět by neměla ani deka a výstražný trojúhelník, který je dnes také součástí povinné výbavy. Zachránit někoho můžete i tím, že mu pomůžete nastartovat pomocí drátu nebo ho odtáhnete na bezpečné místo – proto v autě voze tažné lano. Další věci budete využívat hlavně v zimě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi takové patří kočičí stelivo – ano, čtete správně. Je dobré přes zimu vozit pytel s kočkolitem, protože pokud vám někde ujedou kola, můžete si ho nasypat pod kolem a snadnější vyjedete. Škrabka na led na sklo je velmi důležitá, pokud nemáte hliníkovou fólii, která vám ušetří čas právě škrábáním skel. Pokud jezdíte často na hory, je dobře mít v autě řetězy a také náhradní čepici a rukavice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?