Jaký je nejhorší český policista v akci? Ten zkorumpovaný, u vymáhání peněz se navíc ještě nechal natočit

Na tom, že korupce je jeden z nejhorších jevů ve státě, se v Čechách asi všichni shodneme. A když jde o korupci silových složek, jako v našem videu, máme opravdu problém.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár
                   

V italském kultovním seriálu Chobotnice, pojednávajícím o praktikách mafie na Sicílii se komisař Cattani několikrát dostal do situace, kdy korupce prorostla jak mezi jeho „kolegy“ v policii, tak i mezi prokurátory nebo soudce, kteří celou věc dozorovali. Pamatuji si dobře na bezmoc a frustraci hlavního hrdiny, když zjistil, že je vlastně sám proti všem. A že najednou neví, komu může věřit, zejména když mu před časem zastřelili jeho nejbližšího parťáka.

Vždyť se „zas tak moc nestalo“. Opravdu ne?

Záměrně začínám v takto ponurém duchu. Zmíněný seriál opravdu nebyl esencí optimismu a kdo si pamatujete na jeho do morku kostí se zařezávající úvodní znělku, potvrdíte mi, že člověk zvážněl, jen ty tóny slyšel. Naproti tomu v policista v našem videu „jenom“ vybírá pokuty do vlastní kapsy, v zásadě jde tedy o drobné, nikdo nikoho neohrožuje, nevydírá, všichni jsou ve finále v spokojeni. A tak by to vlastně mělo být. Nebo ne? Ne, nemělo, samozřejmě, že nemělo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Korupce je jeden z nejhorších zločinů, protože je ve finále schopna podkopat a znevěrohodnit celý systém, na kterém stojí samotná existence státu a jenž ke svému dennodennímu fungování nezbytně potřebuje důvěru občanů. Jakmile ta není, nebo se začne ztrácet, začnou se hroutit všechny stavební kameny demokracie, jak je známe odjakživa. A jakmile se navíc ztratí důvěra v ozbrojené složky státu, dostává se tento stát na úroveň temných vojenských diktatur.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve kterých, když se (a že vám to opravdu nepřejeme) dostanete do konfliktu s mocí, policií či „pouhými“ úředníky municipalit nemůžete opravdu doufat, že se s vámi bude nakládáno podle práva. Na policejní stanici v Hondurasu s pouty na rukou asi nečekáte světlou budoucnost a zacházení dle zákona. Jaký je rozdíl mezi dopravním policistou v Čechách, vybírajícím do vlastní kapsy a policistou v Hondurasu, čekajícím na úplatek, za který vás pustí? Odpověď je stejně jednoduchá, jako mrazivá. Žádný.

Výběrčí daní do vlastní kapsy

V obou případech jde o kolosální zneužití pravomoci, kterou dotyčným jedincům přidělil stát. A dostáváme se opět na začátek. Neb oba dva ten stát bezprecedentně zradili, svým konáním přímo přispívají k tomu, aby se důvěra ve státní zřízení rozpadla na prach. Podobně jako když policejní a dozorové orgány se začnou shovívavě chovat k hříšníkům z vlastních řad a ústy svých tiskových mluvčí se následně vymlouvat, že dotyčného potrestat a zbavit výsluh vlastně nešlo.

Posledně jmenovaný precedent, avšak shodou okolností nikoli jediný docela nedávno rezonoval i českými médii a veřejností. Dokud se těchto „stínů a duchů“ definitivně nezbavíme, dokud připustíme, že mohou vznikat domněnky a úvahy o tom, že někteří jsou si před zákonem rovnější, a to dokonce i ti, jenž se oním zákonem dennodenně „zaklínají“ – tak do té doby nemáme šanci na vzestup. Dokud budou „výběrčí daní, poplatků a podobné dávky“ do vlastní kapsy beztrestní, nebo jen symbolicky trestaní, nezmění se nic. I když jde o jednoho (doufám už bývalého) „dopraváka“ za 200 euro. Čistého. Nebo vlastně špinavého.

Setkali jste se někdy s korupcí ze strany dopravní policie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru