Nejrychlejší pohřební vůz světa má trysku z letadla a jezdí přes 300 km/h.

                   

Matt McKeown (59) již drží titul nejrychlejšího nákupního vozíku na světě poté, co k němu namontoval proudový motor a dosáhl rychlosti 70 km/h. Nyní extrémní inženýr posouvá rychlost na novou úroveň ve svém pohřebním voze Ford Granada z roku 1992, který koupil online za 1 200 liber.

Nejrychlejší hrobník světa vlastní pár proudových motorů z padesátých let a posledních 18 měsíců strávil přivařováním jednoho z nich do zadní části černého pohřebního vozu. Trysková turbína má přibližně 7.78 kN tažné síly a Mattův pohřebák umí rozhýbat na více než 300 km/h.

Jediného vzidlo svého druhu se jmenuje „Dead Quick“ a neoficiálně bylo představeno v roce 2017 na festivalu v Gloucestershire, kde pomáhalo s charitativním projektem. „Mým koníčkem je extrémní inženýring, při kterém vezmu něco obyčejného, jako je nákupní vozík nebo pohřební vůz, a vrazím do něj proudový motor,“ vysvětlil Matt.

iZdroj obrázku: Wikipedie

„Ten nápad se mi usídlil v hlavě a musel jsem jednat okamžitě, takže jsem se připojil k internetu a koupil pohřební vůz Granada za zhruba 1 200 liber. Turbína je vlastně proudový motor Rolls-Royce Viper, a pochází z letounu Provost z padesátých let, který používala RAF. Na projektu jsem pracoval příležitostně asi rok a půl, v součtu jsem tomu věnoval nějakých 300 hodin.“

Navzdory tomu, že má vzadu tryskovou turbínu, je Mattův pohřební vůz – který ho doposud stál asi 10 000 liber – způsobilý k provozu na silnici a používá 2,9litrový motor Ford.

iZdroj obrázku: YouTube

Matt dodal: „Už jsem vytvořil několik zvláštních vozidel, ale vnímám je spíše jako umění než motoristický sport. Tohoto kousku si při jízdě po silnici určitě všimnete “

Současná nejvyšší rychlost pohřebního vozu je 220 km/h a patří upravenému Chevroletu Caprice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články