Nejrychlejší vůz světa udělá 100 km/h za 1,7 vteřiny. Vyrovná se letadlu při rozjezdu

Rychlost k autům neodmyslitelně patří a stále padají nové rekordy. K nim nově patří i nový nejrychlejší automobil světa.

i Zdroj fotografie: Aspark
                   

Nejde přitom o žádnou přestavbu s raketovým pohonem a upravenou konstrukcí, jakých svět také spatřil dost. Jedná se o novinku z Itálie, kde je superrychlý automobil vyráběn sériově. Koupit si ho tak může každý …tedy každý bohatý. Jeho luxusní provedení i další vlastnosti jsou ohromující, z 0 na 100 km/h to zvládne za 1,7 sekundy. Tím ale jeho rychlostní rekordy nekončí.

iZdroj fotografie: Aspark

Aspark Owl je rychlý jako letadlo při rozjezdu

Vůz byl od samého počátku navrhován pro nejbohatší klientelu světa, která si může luxusní auta nejenom dovolit, ale také je prohnat po okruzích. Aspark Owl má karoserii tvarovanou tak, aby kladla při jízdě minimální odpor, a připomíná řadu jiných vozů z let předchozích. Zcela jedinečný je však uvnitř a zajímavě tvarované má i sedačky, v nichž je řidič kvůli nedostatku místa v polosedu.

iZdroj fotografie: Aspark

K dosažení takové výšky muselo zkrátka pohodlí na první pohled stranou, ačkoliv je vůz mimořádně komfortní. Kabina je asi jen o polovinu vyšší než přední kola, přesto však nabízí dostatek místa. Ačkoli má Aspark Owl náhon na všechna čtyři kola, hlavní hnací síla je přenášena na přední, u nichž je také umístěn hlavní elektromotor.

iZdroj fotografie: Aspark

Ten má výkon 1 985 koní, což je v přepočtu asi 1 460 kW. Jeho síla je srovnatelná s menším civilním letadlem k přepravě lidí, když je na ranveji a rozjíždí se před vzlétnutím. S odjezdem 400 km nejde jen o závodní vozidlo na okruh, neboť bude běžně jezdit v provozu, všechny potřebné certifikace již má a problém tentokrát nedělala ani Evropská unie.

iZdroj fotografie: Aspark

Půjde však o limitovanou edici, neboť bude vůz vyroben pouze v 50 kusech, z nichž společnost prodá 20 do Evropy a zbytek do USA, přičemž kupci již uhradili peníze předem. Je trochu s podivem, že ani jeden kus nezamíří do Asie, kde je o taková auta také obrovský zájem. A kolik Aspark Owl stojí? V přepočtu asi 79 milionů korun, respektive 3,6 milionů amerických dolarů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?