Toto jsou nejšílenější silnice světa, měli byste na ně nervy?

                   

Spousta lidí považuje za nejhorší silnice ty české, které – přiznejme si – nejsou dlouhodobě ve zrovna nejlepším stavu. Vyježděné koleje na dálnici, rozpraskané meziměstské silnice, a o těch vesnických radši nemluvě. Spousta z nich navíc není zrovna adekvátně vyřešeno – ale opravdu jsou to ty nejhorší pozemní komunikace? Ukážeme vám několik bláznivých silnici, které někteří sjíždí pro zábavu, zatímco na nich jiní ztrácí nervy. Sjeli byste je dobrovolně, anebo se jim radši vyhnuli?

The Magic Roundabout: Kruháče v kruháči?

Na českých silnicích někdy vznikají opravdu směšné pidikruháče …zato v anglickém XX spojili hned několik kruhových objezdů v jeden. Z ptačí perspektivy tak vypadá jako jeden opravdu velký, ovšem po chvíli pozorování zjistíte, že je členěný ještě několika menšími objezdy. To z něj může udělat pořádný oříšek pro řidiče z cizí země, který tudy projíždí poprvé. Kruhový objezd „kouzelný kolotoč“ má sice svůj řád, ale jak už název napovídá, k jeho pochopení je nejspíše potřeba trocha té magie.

The Magic Roundabout - nejšílenější silnice světa

Huangjuewan Bridge: Špagety po čínsku…

Při prvním pohledu se spousta (nejenom) řidičů zděsila, jaká kolosální křižovatka to v centru města vyrostla. Ano, jedná se o dosud největší křižovatku na světě – má pět pater, zavede vás do osmi různých směrů, a nejvyšší z pater je 37 metrů nad zemí. Na první pohled se může křižovatka jevit jako nepovedený vtip …ve skutečnosti se ale jedná o propracovanou stavbu, která skutečně městu Chonqing (více než 10milionová metropole v Číně) výrazně odlehčila. Na mostové křižovatce zkrátka nelze zabloudit, protože vás každý nájezd / sjezd zavede do jedné konkrétní části města.

Huangjuewan Bridge v Chongqing - nejšílenější silnice světa

Le Pasage du Gois: Věčně skrytý pod hladinou moře

Pokud zavítáte do Francie, nenechte si ujít silnici le Passage du Gois, která spojuje pevninu s přílivovým ostrovem île de Noirmoutier na západě země. Výlet si ale naplánujte, protože silnice s přicházejícím přílivem mizí, a objevuje se zase po 12,5 hodinách. Potom máte zhruba půl dne na přejezd, a pokud to nestihnete, prostě utopíte auto. Silnice je obrovskou turistickou atrakcí, a spousta lidí zastavuje na „suché“ straně, která někdy vypadá jako obří parkoviště.

Le Passage du Gois - nejšílenější silnice světa

Atlantic Ocean road: Jízda přes skalnaté ostrůvky

Severní zemi zkrátka nelze zkrotit, a tak nezbývá, než se přizpůsobit. Pustit se ale do přemostění několika skalnatých ostrůvku poblíž západního pobřeží Norska, chtělo opravdu odvahu. Silnice se táhne jenom několik metrů nad mořem, a když se „zadaří“, šplouchají na jedoucí auta vlny, což může nejednoho řidiče značně znejistit.

Atlantic Ocean road - nejšílenější silnice světa

Sanfranciská Lombard Street: Kroutit volantem a nezlomit se

Tuhle silnici zná snad každý, a zejména pak hráči legendárního titulu GTA San Andreas. Kdesi v americkém San Franciscu se nachází Lombard Street, jedna z nejklikatějších silnic světa. Ačkoliv by člověk řekl, že ji řidiči raději objedou, slouží celkem hojně v každodenním provozu. Sjet tuhle klikatou a prudkou silnici je s malým autem celkem jednoduché, což se nedá říct o SUV nebo malých dodávkách, jejichž řidiči musí pořádně kroutit volantem.

San Francisco Lombard Street - nejšílenější silnice světa

Sagahimara Highway tunnel: Silniční preclík

Dalším výstředním dílem je japonský systém tunelů ležící západně od Japonska. Na první pohled připomíná bláznivou změť silnic; přesto jde o promyšlený systém, jak co nejsnadněji navést řidiče správným směrem bez možnosti zabloudění. Spletitý, ale opravdu úchvatný systém tunelů napojený na most.

SAgahimara - nejšílenější silnice světa

Tianmen Mountain road: Nejdelší had na světě

Čína je pozoruhodná země, což dokazuje i klikatá silnice táhnoucí se po úpatí hory Tianmen Dosahuje neuvěřitelné délky 11,25km, během nichž vystoupáte o 1 100metrů a budete muset 99x opravdu pořádně otočit volantem. Silnice sice není moc praktická, ale rozhodně vypadá úchvatně (aspoň z dálky …sjíždět ji asi bude celkem nuda). K jinému řešení dojít nemohlo, protože tahle horská cesta vede srdcem národního parku. Dolní část silnice vypadá jako skvělé místo pro driftování, čehož také někteří využívají.

Tianmen Mountain road - nejšílenější silnice světa

Passo Dello Stelvio: Klikatější už to nejde

Vysoko v italských Alpách leží průsmyk zvaný Passo Dello Stelvio, skrze nějž prochází jedna z nejznámějších (a nejbláznivějších) silnic světa. Zbudována byla na horském sedle tak, aby co nejméně zasahovala do terénu. Stavba by se určitě dala vyřešit elegantnějším způsobem, a při pohledu zespoda nevypadá tak hrozivě. Ve skutečnosti vás ale při sjíždění čekají serpentýny s 48 zákruty, takže si připravte slušnou dávku trpělivosti.

Passo Dello Stelvio - nejšílenější silnice světa

Guoliang tunnel: Tunel vytesaný ve skále

Nevím jak vás, ale mě takováto díla fascinují. Tunel Guoliang byl vyhloubený bez použití jakékoliv techniky, převážně posloužilo pouze kladivo s majzlíkem. Více než 1,2km dlouhý tunel byl vytesán do skalní stěny jako spojka s vesnicí Guoliang na vrcholu hory. Auta a autobusy musí projíždět po 4 metry široké vozovce (2m pro každý pruh), což je pro větší dopravní prostředky celkem náročná operace. Ačkoliv dnes hodně slouží jako turistická atrakce, je jedinou silniční spojkou s okolním světem.

Guoliang tunnel - nejšílenější silnice světa

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem