Nejúspornější auta nejenom do města podle expertů

                   

Ze statistik vyplývá, že lidé se při pořizování nového auta řídí především jeho cenou. Roste však podíl těch, kteří preferují nízké provozní náklady a za úsporný, ale výkonný motor jsou naopak ochotni připlatit. V městském provozu se obecně vyplatí zejména hybridní modely s elektromotorem a motorem na naftu či benzin.

Jejich pořizovací cena je řádově o 10-20 % vyšší než u méně ekologických variant stejných modelů, ale tahle investice se vám brzy vrátí na úspoře paliva. Do města se hodí zejména menší modely, které vám dnes představíme.

Hyundai Ioniq Hybrid

Se spotřebou lehce přes 5 litrů na 100 kilometrů je tento hatchback nejžravějším modelem z našeho seznamu. Elektromotor je doplněn o benzinový motor o objemu 1,6 litrů, celá soustava dává výkon 141 koní. Zajímavé je, že Korejci se rozhodli použít hybridní dvouspojkovou převodovku, což u podobných vozů zdaleka nebývá zvykem. Pohodlný Ioniq je ideální auto pro provoz ve městě a pro menší rodiny, které boduje mimo jiné kvalitním multimediálním systémem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Toyota Yaris Hybrid

Toyota Yaris je typ auta, který si lidé pořizují jako nákupní tašku na kolech. O hybridní verzi to platí dvojnásob, na dálnici se totiž rozhodně necítí jako doma. V městském provozu je ovšem jako ryba ve vodě. Elektromotor ve spolupráci s benzinovým motorem o objemu 1,5 litrů mají výkon 100 koní a spotřebu 4,78 litrů na 100 kilometrů. Vzhledem ke své kompaktní velikosti má Toyota Yaris slušný odpich, což nebývá u hybridů úplně typická devíza.

Kia Niro Hybrid

Malý korejský crossover je se svými 141koňskými silami o něco výkonnější a rychlejší než Toyota Yaris, přesto má o trošku menší spotřebu – jen 4,69 litrů na 100 kilometrů. Kia Niro se může pochlubit poměrně prostorným kufrem, to je ovšem vykoupeno stísněným prostorem pro pasažéry na zadních sedadlech. U tohoto typu aut ovšem s podobnými kompromisy musíte počítat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Toyota Prius

Toyota Prius se vám buďto líbí hodně, nebo vůbec. Střední cesta v tomto směru neexistuje. Co ovšem Priusu chybí na kráse, to dohání efektivitou a jízdními vlastnostmi. I proto je auto, jehož předchozí generace stály u zrodu hybridů jako takových, oblíbené mezi evropskými taxikáři. S délkou 4,5 metru je Prius dostatečně prostorný i pro pasažéry na zadním sedadle, výkon 122 koní a spotřeba 4,66 litrů na 100 kilometrů z něj pak dělají velmi efektivní a úsporné městské auto.

Toyota Corolla Hybrid

Suverénně nejúspornějším hybridem je Toyota Corolla. I přes výkon 122 koní a benzinový motor o objemu 1,8 litrů potřebuje tento spořivý Japonec na překonání 100 kilometrů jen 3,88 litrů paliva. Na rozdíl od ostatních modelů z dnešního seznamu dává přednost většímu prostoru pro cestující a menšímu kufru, což nemusí vyhovovat každému. Jedná se však o skvělou volbu na dojíždění do práce a pohyb po městě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články