Upozornili na nejproblematičtější automatickou převodovku na světě: Šance na její koupi je vysoká

Automatické převodovky jsou z principu náchylnější k poruchám. Tato je ale vyloženě jejich generátorem a pro její nespolehlivost bychom se jí určitě vyhnuli.

i Zdroj fotografie: Peugeot
                   

Jakákoliv – i ta nejlepší – automatická převodovka dlouho nevydrží, pokud jí budete studenou okamžitě zatěžovat na plný výkon, nebudete u ní provádět údržbu, měnit olej a zkrátka se o ní nebudete starat. Pak zkrátíte značně životnost i opravdu odolnému a dobře dimenzovanému stroji. Přesto existuje model, který ani přesný opak výše uvedeného nezachrání od častých návštěv servisu a nemilých účtů za opravu. Navíc se vyskytuje v mnoha dostupných modelech. Tak se na něj pojďme společně podívat.

Francouzská převodovka nejen ve francouzských autech

Tím typem je automatická převodovka AL4 (DP0), kterou v modernizované podobě instaluje do svých vozů například Dacia, a sice do modelů Duster, Logan nebo Sandero. Stejně jako „mateřský“ Renault jí používal v modelech Fluence, Megan nebo Kangoo a k nalezení byla i v mnoha vozech Peugeot nebo Citroen. Na trhu s ojetinami má smysl koupit tato auta s automatickými převodovkami pouze tehdy, pokud mají najeto do 100 000 kilometrů. A to ještě s tím, že další desítky tisíc kilometrů budou přibývat pokud možno pomalu.

iZdroj fotografie: Peugeot

Jaké jsou hlavní závady tohoto, chtělo by se říci „zázraku francouzského automobilového inženýrství“? Nechceme být jakkoli sarkastičtí, nemáme vůči automobilové produkci Francie cokoli špatného a třeba takové Dacii (resp. mateřskému Renaultu) naopak velmi fandíme za způsob, s jakým si dosud byla schopna poradit s nařízeními Evropské unie a dokázala postavit auta bez prvků, zbytečně zvyšujících jejich cenu. Někdy se ale zkrátka ne všechno vydaří tak, jak by mělo a tento „automat“ je toho zářným příkladem.

Špatné chlazení příčinou většiny obtíží

Jednou z jeho hlavních příčin jeho poruchovosti je pravděpodobně chybně vyřešené chlazení celé skříně, v čehož důsledku dochází k přehřátí a zničení hlavního selenoidu. Servisy dokáží sice provést relativně jednoduchou výměnu, nicméně příčina se neodstraní (zejména pokud máte převodovku do roku výroby 2009). Stejně tak se nadměrně opotřebovávají pouzdra hřídelí, a náchylná k nečekanému kolapsu je i elektronika a celá řídící jednotka převodovky.

V roce 2009 došlo k modernizaci skříně, čtyřstupňový automat je od té doby značen jako AT8 (případně DP2 u Renaultu). Při přehřívání „spadne“ celá jednotka do nouzového režimu, čímž se alespoň ochrání další součásti. Přišel také pokročilejší chladící systém a měnič točivého momentu od ZF. Nicméně stále se jedná o poruchovější zařízení, pokud tedy stojíte před volbou ojetého francouzského vozu z výše uvedeného seznamu a volíte mezi tímto automatem a manuální převodovkou, určitě bychom se přikláněli na stranu manuálu. Proč si také komplikovat život s něčím, co se od samého počátku nepovedlo?

Jaké máte s „automaty“ zkušenosti vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články