Některé vozy mají zpětná zrcátka na kapotě. Důvod k tomu je prostý

                   

Pokud se podíváte na některá auta, možná vás zaujme, že zpětná zrcátka daných vozidel nejsou umístěna klasicky na dveřích, ale nacházejí se na kapotě. Typicky se jedná o případy různých japonských aut. Pokud jste si někdy říkali, proč tomu tak je, důvod je celkem jednoduchý a poměrně logický.

A rozhodně se tento trend v minulosti netýkal jenom vozů japonských, jelikož byl patrný i u automobilek z jiných oblastí, ať už to byla západní Evropa, nebo šlo o vozy sovětské.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Důvodem je bezpečnost

Zrcátka pochopitelně musela být součástí automobilů, jelikož díky nim mohl řidič vidět i to, co se děje za ním, což přispívalo k bezpečnosti na silnicích. A právě toto umístění k bezpečnosti přispívalo ještě o kousek více. Umístění zrcátek na kapotě totiž vedlo k tomu, že řidič měl z vozu podstatně lepší výhled, než je tomu u klasického umístění.

Vysvětlení je celkem jednoduché. Pokud se nyní, v moderním voze podíváte do zrcátka, zjistíte, že to zabírá podstatnou část vašeho zorného úhlu. Když k tomu přidáme ještě navazující sloupek, tak se výhled ven podstatně sníží. Ale v případě, že jsou zrcátka umístěna takto na kapotě, vám kromě sloupku při výhledu ven nebrání nic.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Stále takové vozy vidíme

Nutno dodat také to, že jeden čas bylo v Japonsku povinné instalovat zrcátka právě na tato místa. Tento požadavek však už v zákoně zakotven není, ale přesto je celá řada výrobců aut, kteří je ponechávají tam, kde to byl v minulosti naprostý standard. Důvody mohou být různé, například od tradic, přes zajímavý design, až po onu praktičnost kombinovanou s bezpečností, když jde o velký výhled. Navíc je mnoho zákazníků, kteří jsou na toto umístění zrcátek již zvyklí a logicky hledají právě ta auta, která dané řešení nabízejí. I to je jeden z důvodů, proč se od toho stále ještě definitivně neupustilo. A důvod je to celkem logický.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články