Nepodceňujte podzimní péči o vaše vozidlo

                   

Zima se kvapem blíží, proto nastal ten pravý čas připravit váš vůz na toto náročné období. Bude se muset poprat s teplotami klesajícími pod bod mrazu a nepříznivými podmínkami na vozovce. Co vše udělat pro to, abyste tento zimní čas přečkali bez nehody?

Kvalitní pneumatiky jsou základ

Zákon nám nařizuje, že v období od 1.11. do 31. 3. je povinností používat zimní pneumatiky. Pokud neuposlechnete, hrozí vám pokuta až 2500 Kč. Proč je přezutí tak důležité? Oproti rozpálené letní vozovce má ta zimní zcela jiné požadavky na vlastnosti pneumatik, neboť se prodlužuje brzdná dráha a zvyšuje spotřeba paliva.

Pro dobrý výhled

Mrazivá rána se neobejdou bez oškrábání námrazy z čelního skla. Jenom s touto péčí si však celou zimu nevystačíte. Myslete též na dolití nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, abyste v období zimních plískanic měli alespoň čistý výhled. Rozhodně není od věci připojištění čelního skla, neboť silnice se sypou nejen solí, ale i štěrkem. O čelní sklo se dále starejte pravidelným čištěním od napadaného listí a omýváním, za což vám poděkují zejména stěrače delší životností.

Abyste byli vidět

V zimě převažují ponuré dny, které jsou podpořeny velmi brzkým stmíváním. Z toho důvodu se přesvědčte, že všechny světlomety opravdu dostatečně svítí, čímž zajistíte bezpečnost jak svoji, tak ostatních na vozovce. Rovněž věnujte pozornost kontrole stavu baterie, pro niž jsou mrazivé dny velkou zátěží. Obecně se doporučuje, že baterii starší než 3 roky byste měli vyměnit za novou.

Zvyšující se riziko nehod

Jak bylo zmíněno výše, ztížené povětrnostní podmínky jsou častou příčinou většího množství dopravních nehod. Povinné ručení je pro provoz vozidla samozřejmostí, ale pro jistotu si překontrolujte jeho platnost. Zvažte také možnosti připojištění a rozšíření asistenčních služeb.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články