Nepodceňujte poutání se na zadních sedadlech. Toto video vám ukáže jak moc je to důležité

                   

Nepodceňujte poutání na žádném místě v automobilu a používejte bezpečnostní pásy i pro zabezpečení přepravy domácích mazlíčků.

Používání bezpečnostních pásů je povinné v každém evropském státu

Evropská unie nakazuje používání bezpečnostních pásů na všech sedadlech ve voze. U nás se tato povinnost uzákonila už v roce 1989 ve všech vozech, vybavenými bezpečnostními pásy. Na toto téma byl například v Americe vypracován průzkum, kde 91% dotázaných uvedlo, že při jízdě vzadu používají bezpečnostní pásy z důvodu bezpečnosti. Ti ostatní pak poutání nepovažují za důležité, pásy je navíc při dlouhé jízdě obtěžují.

Lidé jsou přesvědčeni o bezpečnosti zadních sedadel

Většina lidí si myslí, že zadní sedadla jsou mnohem bezpečnější, takže se zde nemusí poutat. Existuje však řada nezávislých studií, které poukazují na zbytečné hazardování se zdravím. Podobnou studii vypracovala také organizace IIHS, (u nás je obdobná organizace známá pod názvem Euro NCAP) kdy nepřipoutaná figurína na zadním sedadle při kolizi nekontrolovatelně „vylétne“ ze svého místa. Organizace IIHS uvádí, že 4 z 5 cestujících na zadních sedadlech nepoužívají bezpečnostní pásy na kratší vzdálenosti. Totéž se vztahuje také na cestování v Taxi.

Riziko hrozí na všech sedadlech ve voze

Přímé ohrožení zdraví při kolizi hrozí posádce na všech místech ve vozidle. Je proto jedno, jestli cestujete na straně za řidičem nebo za spolujezdcem. Při použití bezpečnostních pásů chráníte nejen sebe a své zdraví ale také zdraví cestujících před vámi.

IIHS provedla také průzkum u dotázaných lidí starších osmnácti let. Dotázáno bylo 1 172 lidí, kteří uvedli, že pouze 72% z nich, používají pásy na zadních sedadlech. Vepředu se přitom poutá 91% dotázaných.

A jak jste na tom vy, poutáte se?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články