Řidiči neznají jednu značku a brzdí provoz. Tam, kde mohou jet legálně 80 km/h, v panice zpomalují na padesátku

Jezdit po Praze vyšší rychlostí, než je 50km/h je legální. Na úseku, který je označen značkou, řidiči ji ovšem neznají.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Řada řidičů nereflektuje na dopravní značky s maximální povolenou rychlostí. Na úsecích, kde je možná rychlost 50 km/h, jezdí klidně přes 70 km/h. A na dálnici s maximální povolenou rychlostí 130 km/h jezdí klidně 145 km/h. Argumentují, že tachometr ukazuje víc, než je reálná rychlost. Druhá skupina řidičů, a popravdě nijak zanedbatelná, naopak jezdí na místech, kde je povolena vyšší rychlost, extrémně pomalu.

Rychlost 80 km/h ve městě! Ano, značka to povoluje

Zbytečně, stačilo by sledovat, znát a dodržovat dopravní značky. Typickým místem s takto nebezpečným ploužením neznalých řidičů je důležitá dopravní tepna v Praze. Jde o zvláštní paradox. Na ulici 5. května by mohli lidé na výjezdu z Prahy jezdit 80 km/h, ale namísto toho tady dochází k riskantním situacím a zbytečnému zahušťování provozu, nedodržování bezpečné vzdálenosti. Řidiči, kteří sledují předpisy, chtějí a také mohou jet 80 km/h.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Kličkují mezi řidiči, kteří v panice jedou do 50 km/h a navíc ještě přibrzďují před radary. Ještě když je tato ulice známá tím, že ji křižuje civilní verze policejní Škody Octavia, řada motoristů podlehne dojmu, že nad padesát se tady nejezdí. Mimopražské řidiče, kteří přijíždějí do Prahy po zmíněné ulici ve směru od Brna, vítá úsek s omezenou rychlostí na 50 km/h. Navíc nad silnicí visí radary, takže řidiči si zafixují, že se na této silnici měří.

Radary ne vždy znamenají měření, sledují provoz

Když pak jedou v opačném směru z Prahy ven, mají pocit, že musí jet opět 50 km/h. Nemusí. Stačí sledovat značky a vědět, co znamená svislé dopravní značení s názvem Silnice pro motorová vozidla (IZ 2a). Radary? Neměří rychlost, pouze sledují provoz. A i kdyby, stále je tady zmiňovaná značka, která svou podstatou zvyšuje „městskou“ maximálku o dalších 30 km/h.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Po přejezdu Nuselského mostu je legitimní jet pouze 50 km/h, nicméně v oblasti Pankráce už je to všechno jinak. Dopravní značka Silnice pro motorová vozidla, ono bílé auto na modrém podkladu, mění situaci. Od této značky mohou řidiči jet rychlostí 80 km/h. Ve městě. Ano. Bohužel to motoristé nedělají a nejde jen o řidiče v Praze. Podobné úseky jsou i v jiných větších městech, a i tam řidič jezdí zbytečně pomalu a vyvolávají zbytečné napětí.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Znáte tento úsek v Praze?

Zdroj: MDČR, PČR, MVČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články