V Norsku si už nekupují auta se spalovacími motory | AutoŽivě

Existuje země, považovaná za ropnou velmoc, kde si lidé již nekupují nová auta s benzínovými a dieselovými motory. Důvod k tomu mají jasný

V Severní Evropě klesá prodej automobilů se spalovacími motory. Nicméně i přesto, že při nákupu nových aut dávají přednost elektromobilům, spalovací motory na silnicích stále dominují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Norsko chce od roku 2025 zakázat prodej automobilů se spalovacími motory. Je to opravdu zvláštní, ale v zemi, kde se těží ropa, si jen málokdo kupuje nová auta s benzínovými nebo naftovými motory. Některé zdroje uvádějí, že podíl nových elektromobilů a hybridních vozů by mohl být téměř 100 % již v dubnu příštího roku.
Nová auta se spalovacími motory

Od ledna do srpna roku 2021 podle nových registrací činil podíl automobilů se spalovacími motory méně než 10 %. Čísla jsou stále nižší, a tak se počítá s tím, že do konce roku jejich nákup bude ještě klesat. V příštím roce už by mohli Norové nakupovat nové automobily pouze s alternativními pohony.


iZdroj fotografie: Volkswagen

Nejprodávanější vozidla v Norsku

Nejprodávanějším elektrickým vozidlem se v Norsku jednoznačně stala Tesla Model 3. Od počátku roku bylo zaregistrováno více jak 7 000 těchto vozidel. První automobil se spalovacím motorem se umístil až na 38. místě žebříčku, a to s pouhými 678 registracemi. Jedná se o vůz Volkswagen Tiguan.

Vláda pobízí k nákupu elektromobilů

Norská vláda vybízí občany k nákupu elektromobilů a snaží se je motivovat, aby dali přednost alternativním pohonům, zejména elektromobilům. Proto jsou v Norsku tak oblíbené i přesto, že jejich pořizovací cena je vysoká ve srovnání s cenou za naftový nebo benzínový automobil. Některá města nabízí například parkování zdarma pro majitele elektromobilů.


iZdroj fotografie: Tesla

Nákup ojetých vozidel

I přesto, že prodej nových automobilů se spalovacími motory klesl, jsou tyto vozy stále nejrozšířenější. Některé zdroje uvádějí, že sedm z osmi aut je ojetých. Stále tedy je asi 85 % vozidel registrovaných v Norsku s naftovým nebo benzínovým motorem. Za prvních 8 měsíců tohoto roku v Norsku zaznamenali registraci 357 176 automobilů, z toho je pouze 12 % elektromobilů.

Je ale vidět, že nákup nových aut se spalovacím motorem je v Norsku na ústupu. Místní občané začínají dávat přednost alternativním pohonům. Nicméně i tak budou na norských silnicích nadále jezdit převážně auta na benzín nebo naftu.

Pořídili byste si raději automobil se spalovacím motorem, nebo elektromobil?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
Populární americký symbol představuje jeden z prvních hoaxů. Vzorem amerického Strýčka Sama byl obchodník s masem
Události247.cz
SMS karantény? Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme, říká advokát Bláha
VědaŽivě.cz
Jak se ptáci naučili létat? 3 vycvičení netopýři pomáhají vědcům zjistit, jak ptáci poprvé vzlétli
adbz.cz
Seznam nejdražších psích plemen pro rok 2022: Tibetského mastifa pořídíte i za 42 milionů korun