Nové podmínky předjíždění cyklistů. Na co si zaručeně dát pozor

Bezpečnost silničního provozu je zásadním tématem. Poslanci se nyní rozhodli učinit krok směrem k další regulaci předjíždění cyklistů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předjíždění cyklistů patří k ošemetným záležitostem. Vztahy mezi řidiči motorových vozidel a příznivci cyklistiky nebývají zrovna vřelé. Z hlediska řidiče představuje každý cyklista nevyzpytatelnou proměnnou, zatímco pro cyklistu je projíždějící vůz potenciálním nebezpečím. Předjíždění cyklistů má svá zákonná práva, k jejichž novelizaci se kladně vyjádřila Poslanecká sněmovna. Nově má zákon pevně stanovit odstup mezi předjíždějícím motorovým vozidlem a cyklistou.

Dosavadní zákonná úprava předjíždění cyklistů

Obecnou úpravu najdeme v zákoně č. 361/2000 Sb. „O silničním provozu“. Ten v § 17 stanovuje podmínky předjíždění. Ve vztahu k cyklistům je potřeba mít na paměti, že řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty. Řidič nesmí předjíždět na křižovatce a blízko ní. Jde-li o předjíždění jízdních kol, tento zákaz však neplatí!

iZdroj fotografie: Pixabay

Konkrétní vzdálenost pro předjíždění cyklistů doposud český zákon na rozdíl od zahraničních úprav nestanovoval. Nyní sněmovna zaujala kladné stanovisko k návrhu poslance Dolínka (ČSSD) a v zákoně o silničním provozu tak přibude nové ustanovení. To vymezí povinný odstup mezi projíždějícím motorovým vozidlem a předjížděným cyklistou. Je vhodné dodat, že část dopravních expertů po podobné definici již delší dobu volala.

Nové podmínky

Pokud se Senát rozhodne přijmout návrh zákona ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou, pak bude § 17 rozšířen o další odstavec, který stanoví nová pravidla. Podle nich řidič motorového vozidla nesmí předjíždět, jestliže by nedodržel bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Bezpečným bočním odstupem při předjíždění cyklisty se rozumí vzdálenost mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5 m.

iZdroj fotografie: Pixabay

Novela ale na požadavku 1,5 m netrvá vždy. V místě s nejvyšší dovolenou rychlostí nepřevyšující 30 km/h je limitní vzdálenost bezpečného bočního odstupu při předjíždění cyklisty stanovená na 1 m. Nová pravidla nijak nevybočují z evropského rámce. Podobnou úpravou se zabývali např. v Polsku. Uvidíme, jestli zavedení pevného odstupu při předjíždění skutečně povede ke zvýšení bezpečnosti. Někteří se obávají, že půjde jen o další šikanu řidičů.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45