Nové povinné testy pro řidiče jsou tady už za pár dnů. Kdo na ně zapomene, dostane zákaz řízení

Řidiči budou muset znovu a pak znovu a pravidelně k lékaři, jinak se neposadí za volant. Koho se to týká?

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S koncem roku přijde řada změn, které se budou týkat všech občanů, nejenom motoristů. Ale i na „lidi za volantem“ dopadnou novinky, které připravila vláda. A které nepřinesou nic dobrého. Pokud tedy člověk není finanční masochista, popřípadě nemiluje cestování po úřadech a plýtvání osobním časem u přepážek. Začátek ledna 2024 přinese nové povinnosti pro řidiče, kteří dosáhnou věku 65 let a chtějí si prodloužit platnost svých řidičských oprávnění.

Začátek roku přinese řadu změn, neznalost bude za pokutu

Věc je prostá.Tito řidiči budou povinni absolvovat lékařské a psychologické testy jako součást snahy o zvýšení bezpečnosti na silnicích. Důvod? Věk může ovlivnit některé smysly a celkovou fyzickou zdatnost, smyslem těchto testů je zhodnotit stav zraku, sluchu a psychofyzické kondice řidičů. Neúspěch v těchto testech by mohl vést k odebrání kvalifikace pro řízení, avšak detaily ohledně možnosti odmítnutí testů a následných důsledků zůstávají nejasné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje obava, že lidé, kteří by nesouhlasili s lékařskými kontrolami, by mohli ztratit řidičský průkaz. Přestože neúspěch v testech nemusí znamenat trvalý zákaz řízení, řidiči budou mít možnost se znovu přiblížit k testům po určité době. Pokud je vám čerstvě nad 65 let a začínáte propadat panice, tak to není zapotřebí. Situace se týká polského prostředí, tam je toto téma aktuální a rezonuje mezi seniorními řidiči.

Nastane zákaz seniorů za volantem? Kdy už se zpřísní podmínky? Další smrtelná nehoda za jízdu v protisměru na dálnici

V Polsku zavedení těchto opatření vzbudilo mezi seniory rozsáhlé kontroverze. Někteří považují nová pravidla za diskriminaci, zatímco další argumentují, že změny jsou nezbytné pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Odborníci navrhují pravidelné kontroly každé dva roky, aby pomohly sledovat zdravotní stav řidičů a včas odhalit možné problémy. I přesto, že někteří senioři výrazně protestují proti těmto změnám, zdůrazňuje se, že jsou navrženy s ohledem na jejich vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

Senioři musí pravidelně k lékaři, ten jim (ne)dovolí řídit auto

Jak je tomu u nás? U nás už funguje systém zdravotních prohlídek pro starší řidiče, na povinnou zdravotní prohlídku ke svému praktickému lékaři musí řidiči poprvé právě ve věku 65 let. Další prohlídka je povinná v 68 letech a pak následně každé dva roky. Vyšetření zahrnuje komplexní vyšetření, včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Celý rozsah zdravotních prohlídek stanovuje vyhláška č.277/2004 Sb. Z té vyplývá, že vyšetření je zaměřeno především na nemoci, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nejde o žádnou šikanu starších lidí, ale prevenci. Od ledna 2013 navíc platí, že pokud motorista onemocní chorobou omezující jeho schopnosti řídit, musí to lékař ihned nahlásit příslušnému úřadu. Poté, co to bylo zavedeno, se počet hlášení lékařů oddělením dopravně-správních agend městských a obecních úřadů výrazně zvýšil. Skutečně není důvod panikařit, a to ani v případě zjištěných zdravotních komplikací. I když lékař u řidiče – seniora zjistí při prohlídce zdravotní protože, neznamená to pro řidiče automatickou ztrátu možnosti řídit. Je zde institut omezení, nikoli automatického odebrání řidičského průkazu.

Musíte na pravidelné kontroly?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články