Policie varuje před pastí na okrádání řidičů: Čórkaři zneužívají starou fintu v novém podání

Jak se nenechat okrást díky staré fintě? Zloději zastavují auta a žádají řidiče o pomoc, odměnou je ztráta majetku.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Některé prameny uvádějí, že jde o zbrusu nový způsob, jak zloději okrádají nic netušící řidiče osobních a nákladních auta. Ale popravdě, spíše jde jen o modifikovaný přístup, který není zlodějům cizí. Vlastně tak okrádali zlosynové pocestné a cestující před lety, desítkami let, stoletími. Zápletka je stejná, jiné jsou jen prostředky. O co tedy jde? Jelikož je jednadvacáté století v plném proudu, sofistikované technologie jsou běžnou součástí našeho života.

Dnešní doba je digitální. Metody zlodějů nikoli

Nikdo se nediví že i malé děti ovládají digitální přístroje. Očekává se, že i v prostředí trestné činnosti půjde ze strany zlodějů o boj se zabezpečením aut na nejvyšší úrovni. O práci s počítači, GPS moduly či na dálku řízenými drony. Ne, jak aktuálně hlásí německá či italská policie, zloději sází na důvěřivost a laskavost, k páchání své činnosti nepotřebují žádné prostředky, stačí jim jen komplic a prolhaná ústa.

iZdroj fotografie: Policie

Až na výjimky každý člověk dnes nevychází z domova bez mobilního telefonu. Z velké části bez chytrého telefonu, i důchodci dnes mají multifunkční přístroje, pryč jsou dávno pryč, kdy babičky a dědové používali telefony s obřími tlačítky a děsilo je psaní SMSek. Dnes telefon supluje jak komunikační přístroj, tak také peněženku, platební kartu, foťák. Zloději se velmi často zaměřují právě na smartphony.

Cílem jsou primárně řidiči kamionů. Způsob je ale univerzální

Jak uvádí policie z východní části Německa, zloději v současnosti útočí na řidiče kamionů a kradou jim z kabin cennosti, zejména osobní telefony. Někdo by mohl namítnout, že není řidič kamionu, a proto se ho problém netýká. Což ale není až tak úplně pravda, protože proces krádeže je poměrně univerzální a lze jej aplikovat jak na kamioňáky, tak na řidiče osobních aut. Celý proces začíná tím, že zloděj osloví řidiče a pod falešnou záminkou ho vyláká za auta ven. Zloděj, ve skutečnosti však není jeden, ale jsou minimálně dva, předstírá poruchu na svém autě.

iZdroj fotografie: Policie

Mluví s poškozeným řidičem, snaží se zaujmout jeho pozornost a odlákat od vozu. Který zatím prohledává spolupachatel a krade cennosti. Vychytralejším a amorálnějším způsobem je, když zloději předstírají zdravotní potíže a žádají urgentní pomoc. Vyvolají stres, předstírají vybitý mobil, leckdy se zaměřují na cizince a to, že neumí jazyk okrádaných, je součástí přetvářky a kamufláže. Existují dvě verze, buď zloději zastavují jedoucí automobilu a gestikulují na řidiče. Anebo k nim přistupují těsně předtím, než sednou do svého auta, ovšem poté, co auto už odemkli.

Zastavovat? Ano, ale s rozmyslem!

Historka je prostá a zahrnuje různé výrazy spojené se zdravotními potížemi, obvykle „mezinárodně srozumitelné.“ Zabavený dobrák se snaží pomoci, třetí kumpán z party zlodějů mezitím prohledává auto a krade. Teď je důležité si uvědomit, že řešením není striktně nezastavovat řidičům, kteří jsou v nesnázích a u krajnice čekají na pomocnou ruku. Ne kvůli tomu, že pár zlodějů parazituje na neštěstích druhých.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je zásadní odhadovat, kdo se snaží zastavit. V našich končinách působí už řadu let skupinky snědých „rodin“ ve starých mercedesech s balkánskými registračními značkami. Ti na to jdou trochu jinak, bez přehánění skáčou před rozjetá auta a s divokou gestikulací se je snaží zastavit. Pak žádají peníze, tvrdí že jim došel benzín a nabízejí jako vyrovnání „zlaté“ šperky. Uvozovky u slova zlaté si představte hodně, hodně veliké.

K nehodě se neběhá. A auto se zamyká

Tyto skupiny jsou snadno rozpoznatelné už z dálky a zastavovat se nevyplácí. Ford S-Max u svodidel, napůl vyházený kufr, dvě děti i s matkou za svodidly a bezradný otec s heverem v ruce, to je scéna, která obvykle nepředstavuje riziko krádeže. Těm, kteří potřebují pomoc, je dobré zastavit. Ale! Pokaždé, když řidič vystupuje ze svého auta, měl by to udělat promyšleně a s rozmyslem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Základní pravidlo záchranářů je, že k nehodám se neběhá. Tak proč spěchat při takové banalitě, jako je opouštění vlastního vozu? Vždy je důležité zavřít okýnka, včetně střešního či panoramatické střechy (skulina v šíbru nevadí). Zabouchnout za sebou dveře, vzít si sebou klíče a zamknout. A pak se teprve ptát, co se děje a zajímat se, jak pomoci někomu jinému. Opatrnost je nejefektivnější prevence. 

Co vy, zastavili byste na pomoc druhému řidiči?

Zdroj: Polizei
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články